Globalny rynek kompozytów 2024: analiza wzrostu, główne sektory i trendy

Analiza i perspektywy W roku 2024 globalny rynek materiałów kompozytowych osiągnął poziom 13,5 miliona ton w wariancie bazowym​, a w scenariuszu optymistycznym nawet 16 milionów ton​. Ten sektor rozwijał się w tempie realnym 3% rocznie, na tle umiarkowanego wzrostu światowej…

Czytaj dalej

Kompozyty lekkie i zaawansowane: klucz do transformacji kluczowych sektorów przemysłu

Światowe cele klimatyczne, presja społeczna i rozwój technologiczny zmieniają oblicze przemysłu. W centrum tej rewolucji znajdują się zaawansowane materiały kompozytowe, które wspierają dekarbonizację, poprawę efektywności energetycznej oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym. Sektory w transformacji: samochodowy, lotniczy, budowlany i energetyczny Nowe…

Czytaj dalej

Program Incubatora Arctic Business otwarty dla polskich start-upów i MŚP!

Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business – jednym z najbardziej renomowanych akceleratorów start-upów i MŚP z siedzibą w Luleå, Szwecja. Arctic Business prowadzi program Inkubatora, który wspiera firmy na początkowych etapach rozwoju.…

Czytaj dalej

Draisy: Rewolucyjny pociąg z kompozytów zmienia oblicze kolei lokalnych

Francuska firma Lohr wprowadza nową jakość na lokalne linie kolejowe – Draisy, ultralekki elektryczny pociąg wykonany z kompozytów, który ma tchnąć nowe życie w niemal 9000 km mało używanych linii w regionach wiejskich. Kolej przyszłości – lżejsza i bardziej ekologiczna Draisy, zaprojektowany z…

Czytaj dalej

Kompozyty w budownictwie przyszłości – rola Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych i ICiMB

📅 10–11 kwietnia 2025, Wrocław – podczas 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) oraz Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) zaprezentowali nowatorską wizję rozwoju budownictwa opartego na technologiach kompozytowych. Kompozyty – napęd rozwoju budownictwa „Kompozyty są…

Czytaj dalej

Polski Klaster Technologii Kompozytowych partnerem Arctic Business!

Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business – jednym z najbardziej renomowanych akceleratorów start-upów i MŚP z siedzibą w Luleå, Szwecja. Arctic Business od lat wspiera innowacyjne przedsięwzięcia technologiczne, w szczególności w obszarach…

Czytaj dalej

Polski Klaster Technologii Kompozytowych i ICiMB na 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE 2025​Sieć Badawcza Łukasiewicz

W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. w Hotelu Zamek Topacz Resort & Art SPA pod Wrocławiem odbyła się 4. Polsko-Niemiecka Konferencja BRIDGE pod hasłem „Technologies for Future”. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli nauki, przemysłu i administracji z Polski i Niemiec, koncentrując się…

Czytaj dalej

Polski Klaster Technologii Kompozytowych partnerem JEC Forum Central Europe 2025​

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) z dumą ogłasza swoje partnerstwo w nadchodzącym JEC Forum Central Europe 2025, które odbędzie się w dniach 17–18 września 2025 roku w Krakowie. To prestiżowe wydarzenie, organizowane przez JEC Group we współpracy z Targi w Krakowie wraz…

Czytaj dalej

Recykling kompozytów po niemiecku – czyli jak nadać drugie życie włóknom

Druga część artykułu dotyczącą recyklingu kompozytów w Niemczech Zrównoważony rozwój w praktyce – Niemcy udowadniają, że recykling kompozytów to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale też szansa na stworzenie nowych, cyrkularnych modeli biznesowych. Od turbin wiatrowych po dziecięce ortezy i płyty elewacyjne…

Czytaj dalej

13 miliardów złotych na energetykę przyszłości – nowe szanse także dla sektora kompozytów

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) podpisano rekordowe umowy o łącznej wartości ponad 13 miliardów złotych, z czego największa część przeznaczona zostanie na rozwój nowoczesnej infrastruktury elektroenergetycznej i offshore. To nie tylko impuls dla transformacji energetycznej w Polsce, ale również…

Czytaj dalej

Rynek kompozytów w Europie w 2025 roku – stabilność, nowe impulsy i sektorowe szanse

Pomimo globalnych zawirowań gospodarczych, europejski sektor kompozytów wykazuje pozytywne oznaki odporności i potencjału wzrostu. Według raportu JEC Observer 2024–2029, Europa posiada 19% udziału w globalnym rynku materiałów kompozytowych, który w 2024 roku osiągnął 14 milionów ton zużycia.Perspektywy makroekonomiczne: umiarkowany optymizmMiędzynarodowy…

Czytaj dalej

Recykling kompozytów w Wielkiej Brytanii – nowe technologie i perspektywy

Recykling kompozytów – przegląd aktualnych technologii w różnych krajach. Zaczynamy od Wielkiej Brytanii. Gdy materiały kompozytowe nie kwalifikują się już do wydłużania ich cyklu życia (R4–R8), niezbędne staje się wdrożenie skutecznych metod recyklingu (R9). Obecnie najbardziej zaawansowane technologie dotyczą odpadów…

Czytaj dalej

Start trzeciej edycji ESA Spark Funding w Polsce oraz Konkurs „Space.Connect – Kosmiczne Technologie” 2025.

ESA Spark Funding w Polsce! Program skierowany jest do polskich firm poszukujących innowacji (sensory, elektronika, materiały, software, mechanika, itp.) w celu opracowania lub ulepszenia swojego produktu lub procesu technologicznego.Program wspiera rozwój i komercjalizację innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach kosmicznych. 📌 Termin zgłaszania…

Czytaj dalej

Zrównoważony rozwój w praktyce: Sojusz European Flax and Hemp prezentuje kompleksowe dane środowiskowe dla sektora kompozytów

W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy raport analizy cyklu życia (LCA) dla włókna lnianego po obróbce scutching, wyznaczając istotny krok w kierunku udostępnienia naukowo zweryfikowanych danych dotyczących naturalnych włókien dla przemysłu…

Czytaj dalej

Wplyw rodzaju drewna i metody przetwarzania na wlasciwosci kompozytow PP/WF

Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki et al., Composites Part A, 2005). Temat wracający jak przysłowiowy bumerang, ze względu na przyjazność środowisku. Jak można zauważyć grupa Profesora A. Błeckiego zajmowała się WPC…

Czytaj dalej