Pultruzja – kompozyty pultrudowane – najkrótsza linia świata

Pultruzja (ang. pultrusion) – wyciąganie, przeciąganie jest procesem przebiegającym w sposób odwrotny do powszechnie znanego procesu wytłaczania (wyciskania) (ang. extrusion). Proces pultruzji został zastosowany do produkcji półwyrobów (prętów, kształtowników) z ŻWS (żywic wzmocnionych włóknami szklanymi) już w latach 50 – tych. Produkowanie tych półwyrobów wymusiły potrzeby militarne, a później sportowe.

Zawsze linie do Pultruzji osiągały kilkudziesięciometrowe długości, ale wiodący specjalista w dziedzinie pultruzji Thomas Technik & Innovation (TTI) mówi, że zmieni zasadady obowiązujące w tym świecie dzięki pullCUBE, najkrótszej na świecie maszyny do pultruzji, która miała zostać pokazana na JEC World 2020. Według firmy, przy długości zaledwie 3,5 metra, maszyny pullCUBE są o około 75% krótsze niż istniejące do tej pory urządzenia, co zapewnia producentom oszczędność miejsca i jak również mobilność.

Thomas Technik & Innovation’s pullCUBE. © TTI.

Przy długości zaledwie 3,5 m, maszyny pullCUBE pozwalają producentom na montaż maszyn w istniejących zakładach bez konieczności rozbudowy hal produkcyjnych. Maszyny pullCUBE są tak łatwe w transporcie i szybkie w instalacji, że można je nawet przemieszczać w obszarze jednej hali. Firma zapewnia, że pullCUBE potrafi produkować bez ograniczeń długości, co umożliwia produkcję pełnowymiarowych profili konstrukcyjnych dla dużych projektów budowlanych, takich jak np. mosty.

Ponadto TTI przeprojektował proces rozruchu, skracając drogę maszyny i znacznie ograniczając ilość odpadów powstających podczas wstępnego uruchamiania. Znacznie zredukowano również ilość odpadów produkcyjnych, ponieważ nie jest już konieczne regularne czyszczenie form – co optymalizuje koszty i wydajność przy produkcji wielkoseryjnej.

W przypadku profili węglowych, których cena za metr wynosi 10 EUR, przy 3 zmianach i normalnym czyszczeniu co 20 minut, TTI szacuje roczne oszczędności na ponad 144.000 EUR.

Chevrolet Corvette Stingray 2020

Nowa maszyna pullCUBE wykorzystuje opatentowaną przez TTI technologię ruchomej formy i proces pultruzji promieniowej i może być przystosowana do produkcji zarówno prostych jak i zakrzywionych profili. Firma TTI i jej amerykański klient Shape Corp niedawno zademonstrowali zalety technologii TTI, wprowadzając na rynek pierwszy w branży motoryzacyjnej zakrzywiony, wytłaczany wielowarstwowo zderzak z włókna węglowego dla Chevroleta Corvette Stingray 2020. Ten wysoce funkcjonalny element zapewnił według TTI redukcję masy o 50% i wydajność produkcji 70.000 części rocznie.

Chevrolet Corvette Stingray 2020

Źródło: Inside Composites; Thomas Technik & Innovation’s pullCUBE. © TTI