Perspektywy rozwoju rynku materiałów kompozytowych w przemyśle samochodowym cz. 1

Kontynuacja obniżenia masy komponentów w przemyśle transportowym jest kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost branży w kolejnych latach. Wprowadzenie tworzyw sztucznych w przemyśle motoryzacyjnym zostało zapoczątkowane w latach 50-tych ubiegłego wieku i od tego momentu bardzo szybko się powiększa. Tworzywa termoplastyczne były pierwszym materiałami, które wykorzystano w przemyśle motoryzacyjnym, zaczynając od ABS, następnie wprowadzono poliacetal, poliwęglan i poliamid kończąc na połączeniu mieszanek różnych polimerów. Podobne trendy pojawiają się w innych obszarach branży transportowej.

Materiały kompozytowe wzmacniane włóknami napędzają rozwój nowoczesnych konstrukcji mobilnych, mimo wysokich kosztów, głównie ze względu na wymagania dotyczące wysokowydajnych produktów, takich jak komponenty lotnicze, w tym skrzydła, ogony, śmigła, kadłuby, łopaty wirnika śmigłowca, wyposażenie statków kosmicznych. Elementy samolotów Airbus A350 i Boeing 787 produkowane są głównie z kompozytów. Są one również wykorzystywane w produkcji łodzi, sprzętu rybackiego, kajaków, pontonów i kadłubów statków powietrznych. Dodatkowo, wśród pojazdów lądowych, kompozyty wykorzystywane są do produkcji samochodów, motocykli i rowerów. Pojawiający się tzw. trend elektromobilności wśród pojazdów, w celu zastąpienia konwencjonalnego paliwa, znacznie zwiększył wykorzystanie kompozytów na rynku motoryzacyjnym. Rosnąca świadomość w zakresie przeciwdziałania emisji dwutlenku węgla napędza przemysł pojazdów elektrycznych, co z kolei prowadzi do wzrostu na rynku materiałów kompozytowych. 

Przyszłość w wykorzystaniu materiałów kompozytowych w przemyśle samochodowym źródło: JEC

Według przedstawionych raportów, globalna produkcja samochodów ma wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat do ponad 110 milionów sztuk w 2025 roku. Znaczna część tego dynamicznego wzrostu będzie pochodzić z szybko rozwijającego się chińskiego rynku. Jeden z raportów mówi, że przeciętny samochód będzie zawierał prawie 350 kilogramów tworzyw sztucznych.

Planowane wykorzystanie materiałów kompozytowych w nadwoziach pojazdów samochodowych; Źródło: Stratview


Oczekuje się, że kompozyty wzmacniane włóknami węglowymi (CFRP) obejmą rynek o wartości 35 miliardów dolarów, w tym 6 miliardów dolarów na rynku motoryzacyjnym. Jednak zastosowania motoryzacyjne będą ograniczone do pojazdów luksusowych i wyścigowych. Analizy wskazują, że przyjęcie na dużą skalę, głównego nurtu CFRP w branży motoryzacyjnej przed 2020 r. jest mało prawdopodobne. Ale po roku 2020, potencjalna ilość CRFP wykorzystywanego w samochodach osobowych i ciężarowych może być tak duża, że może doprowadzić do redukcji wszystkich innych zastosowań, i ma szanse sięgnąć setek miliardów dolarów. W rezultacie większość dużych firm motoryzacyjnych i producentów włókien węglowych tworzy partnerstwa, dołącza się do konsorcjów i prowadzi badania mające na celu zbliżenia cen kompozytowych elementów FRP do poziomu akceptowalnego.

Światowy rynek materiałów kompozytowych w przemyśle samochodowym w zależności od zastosowania; Źródło: Technavio

Dodatkowo analitycy z firmy Technavio uważają, że CAGR w roku 2021, w wykorzystaniu materiałów kompozytowych w wyposażeniu wnętrza pojazdów osobowych będzie wynosił 8,73%, w produkcji nadwozi samochodowych 9,15%, a w częściach składowych mechanizmów napędowych aż 9,81%.