Niedrogie kompozytowe foremniki dla przemysłu lotniczego i kosmicznego

Partnerzy w niedawno zakończonym programie technologicznym NATEP (National Aerospace Technology Exploitation Programme) finansowanym przez rząd brytyjski – Composite Tooling and Engineering Solutions Ltd (CTES), SHD Composites Ltd (SHD) oraz Applied Graphene Materials plc (AGM) – dokonali istotnego kroku, demonstrując wykonalność o rozwoju nowych materiałów, który ma wyraźny potencjał, aby zaoferować producentom kompozytowych form dla przemysłu lotniczego i kosmicznego znaczne oszczędności czasu i kosztów.

Forma w użyciu

Projekt

Firma SHD, w ścisłej współpracy z partnerami projektu, opracowała prototypowy materiał do wykonywania form, który łączy w sobie utwardzanie w początkowych niskich temperaturach (80-90°C), z możliwością późniejszego utwardzania w celu osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej przekraczającej 300°C. Ta elastyczność w zakresie utwardzania umożliwia zastosowanie tanich materiałów do produkcji prototypów i przejście na ostateczną formę bez konieczności stosowania kosztownej, czasochłonnej i dokładnej fazy pośredniej.

Grafen poprawia właściwości materiału

Żywica służąca do wytwarzania form została wzmocniona poprzez dodanie nanopłytek grafenowych AGM A-GNP35, które znacznie zwiększają wytrzymałość żywicy i zapewniają dodatkową odporność na zmiany warunków przetwarzania oraz mikropęknięcia żywicy w powtarzających się cyklach produkcyjnych. Grafen może być nanoszony na strukturę formy poprzez dodanie go do osnowy lub precyzyjnie naniesiony na wybrane obszary krytyczne za pomocą technologii druku AGM Structural Ink®.

Dowiedziono, że możliwe jest zastosowanie taniego i wysokowydajnego materiału.

Ten nowy materiał został opracowany z myślą o obniżeniu kosztów programów lotniczych i kosmicznych oraz w strefie technologicznej, w której wybór materiałów i konstrukcja form narzędzi są ze sobą nierozerwalnie związane. Demonstratorem była 10-metrowa forma CFRP z rdzeniem, zaprojektowane przez CTES (produkowane przez Retrac Composites Ltd, Swindon).

W najbliższych tygodniach zespół odpowiedzialny za projekt będzie publikował więcej szczegółów na forach branżowych. Rezultat był jednak bardzo udany, dostarczając w pełni funkcjonalną formę i demonstrując znaczne obniżenie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej efektywności.

Źródło: The Graphene Council

Zobacz również: