Kompozyty w budownictwie w czasach pandemii

Autor: Marcin Godzierz

Pandemia koronawirusa postawiła cały świat w stanie zagrożenia, a rosnąca liczba chorych w krajach europejskich powoduje, iż nie sposób zapewnić wszystkim odpowiedniej opieki medycznej, głównie przez wzgląd na przepełnienie szpitali. Francuska firma Solution Composites znalazła potencjalną odpowiedź na brak miejsc w szpitalach, proponując zastosowanie swoich produktów.

Proponowane przez firmę kompozytowe panele o długości 6 metrów mają pozwolić na szybką budowę modułowych miejsc dla chorych, co zostało nazwane rozwiązaniem Plug & Save. Firma szacuje, że złożenie pojedynczego modułu, zapewniającego miejsce dla 10 chorych, z pełną możliwością podłączenia ich do aparatury medycznej (takiej jak respirator), ma potrwać około 10 godzin. Takie budynki można budować na niewykorzystywanych obecnie parkingach marketów bądź nawet na dachach szpitali. Na zamieszczonej przez firmę Solution Composites animacji pokazany jest proces składania pojedynczego modułu.

W moim odczuciu, kluczem do sukcesu tego produktu jest prostota. Głównym produktem firmy jest przecież kompozytowy panel, a samo złożenie takiego modułu szpitalnego, z doprowadzeniem wszystkich koniecznych dla chorych mediów, jest szybkim i trwałym rozwiązaniem, które z całą pewnością jest potrzebne w dobie pandemii. Ponadto, jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwala na zagospodarowanie zbędnego obecnie miejsca w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo utworzenie dodatkowych miejsc dla chorych na COVID-19 pozwoli na poprawienie komfortu i opieki nad zakażonymi, jak również na odseparowanie ciężej chorych od tych, którzy zakażenie koronawirusem przechodzą lżej. W obecnej sytuacji jest to zwyczajnie niemożliwe z powodu zbyt małej ilości szpitali jednoimiennych. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest jego tymczasowość, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości konstrukcji. W momencie ustania pandemii owe modułowe szpitale polowe można przecież zdemontować, a sam panel kompozytowy ponownie wykorzystać, uwzględniając oczywiście standardy sanitarne i dezynfekcję produktu.

Źródło: jeccomposites.com

WWW.SOLUTIONSCOMPOSITES.FR