Kompozytowe wózki inwalidzkie na bazie włókna węglowego

Obecnie istnieje bardzo mocny rozwój w obszarze wózków inwalidzkich z materiałów kompozytowych. Dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków i możliwości aktywnego spędzania czasu, najlepszy będzie wózek lekkie kompozytowe, na bazie włókna węglowego. Ich wzmocniona oraz wyjątkowo lekka konstrukcja, gwarantuje wygodne i sprawne użytkowanie w każdej sytuacji i o każdej porze roku.

Lekkie kompozytowe wózki umożliwiają przezwyciężenie niepełnosprawności i pozwolą na bezproblemowe poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Przykładem takiego rozwiązania jest Carbon Black, która zbudowała wózek inwalidzki prawie w całości z włókna węglowego dostosowany do wymagań klienta w zakresie rozmiaru i konfiguracji. Konstrukcja z włókna węglowego pozwoliło na znaczne obniżenie masy całej konstrukcji oraz poprawiło znacznie poprawić pochłanianie drgań i wstrząsów.

Zadaniem firmy Carbon Black było stworzenie najwyższej klasy lekkiego wózka skierowanego do aktywnego, niezależnego użytkownika, dla którego styl jest równie ważny jak praktyczność. Carbon Black miał być nie tylko bardzo minimalnym, lekkim wózkiem inwalidzkim, ale i wytrzymałym, a także na tyle odpornym, żeby nadawał się do codziennego użytku. W rezultacie powstał projekt na bazie monokoku, który może być produkowany na miarę pod klienta i wyposażany w szereg opcji.

Konstrukcja typu monokoku nie ma oddzielnej ramy – samo siedzisko jest kluczowym elementem konstrukcji, tworząc mocne, sztywny element, wykorzystujący możliwie najmniej elementów. Wszystkie kluczowe elementy można szybko i łatwo zdemontować , co ułatwia transport. Wózek waży tylko 8,5 kg z kołami i oponami.

Carbon Black oferuje hamulce tarczowe, które blokują piasty obu kół jednocześnie za pomocą jednej dźwigni. Dźwignia hamulca jest osadzona w krawędzi siedziska, dzięki czemu nigdy nie zaczepia się o ubranie jak również nie przeszkadza w trakcie poruszania się wózka.

W ofercie firmy znajdują się koła 26″ i 28″ wykonane prawie w całości z włókna węglowego. Firma wie jak ważna dla aktywnego użytkownika jest oszczędność wagi, ich największe koło po zamontowaniu opony waży tylko 1,3 kg.

źródło: www.carbonblacksystem.com oraz www.jeccomposites.com/