Most z carbonu?

Most kompozytowy

Autor: Marcin Godzierz W Stuttgarcie w Niemczech powstaje most kolejowy, którego elementy nośne, przede wszystkim pracujące na rozciąganie, wykonane są z kompozytów polimerowych zbrojonych włóknem węglowym. Pierwotnie, konstrukcja miała mieć klasyczną postać i być podwieszona na stalowych linach, jednakże zastosowanie…

Czytaj dalej

Kompozyty w Falcon Heavy i Dragon Crew w SpaceX

Falcon 9

SpaceX, z siedzibą w Hawthorne w Kalifornii, jest firmą zajmującą się transportem kosmicznym i twórcą rakiet nośnych Falcon oraz statków kosmicznych Dragon które, po wycofaniu się z Programu Wahadłowców Kosmicznych NASA, przejmą dostawę ładunku, a później astronautów, do Międzynarodowej Stacji…

Czytaj dalej

Proces wykonania kompozytowej kierownicy do bolidu wyścigowego klasy Formuła Student zespołu AGH Racing Team

Autor: Krzysztof Powroźnik AGH Racing Team to koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Działalność koła opiera się na budowie bolidów wyścigowych klasy Formuła Student, a następnie współzawodnictwie z innymi organizacjami studenckimi, zrzeszonymi w Formula SAE,…

Czytaj dalej

ANALIZA SIŁ OPORU AERODYNAMICZNEGO POSZCZEGÓLNYCH PODZESPOŁÓW SAMOLOTU PZL P.11c

Autor: Paweł Stalmach Pierwsza połowa XX wieku to okres bardzo dynamicznego rozwoju lotnictwa. Patrząc na ewolucję samolotów z tego okresu bardzo łatwo zauważyć pewne charakterystyczne etapy zmiany w ich sylwetkach. Od prymitywnych (z dzisiejszego punktu widzenia) konstrukcji braci Wright po…

Czytaj dalej