Sektor jachtowy – niszowy rynek z potencjałem wzrostu

Polskie Jachty - kompozyty.net

Przemysł jachtowy jest wciąż małym w Europie, ale interesującym rynkiem dla kompozytów. Głównym materiałem stosowanym w szkutnictwie jest włókno szklane, do produkcji kadłubów i pozostałych konstrukcji. W sektorze jachtowym od 2012 roku zaczęto stosować węgiel jako materiał ultralekki.

Polskie Jachty – kompozyty.net

Europejski przemysł jachtowy składa się z około 32.000 firm, zatrudniających bezpośrednio ponad 280.000 osób. Obecny obrót wynosi około 20 miliardów euro. Większa część przemysłu jachtowego to małe i średnie przedsiębiorstwa (97%), tylko niewielka liczba to duże firmy. Sektor szkutnictwa składa się z 3.000 firm, zatrudniających ponad 66.000 osób. Produkcja łodzi rekreacyjnych jest bardzo zróżnicowana i waha się od serii do jednorazowych łodzi, które są budowane na zamówienie. Na wodach europejskich utrzymuje się ponad 6 milionów łodzi, a 4 500 marin zapewnia 1,75 miliona miejsc do cumowania.

Polskie Jachty - kompozyty.net
Polskie Jachty – kompozyty.net

Natomiast polski rynek jachtów rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Obecnie jego wartość szacowana jest na 1,5 mld zł, z czego blisko 1 mld zł pochodzi z eksportu. Polskie łodzie, zwłaszcza motorowe do 9 m, sprzedawane są przede wszystkim do Norwegii, Francji i Niemiec. Zwiększa się również sprzedaż w kraju, przede wszystkim wśród firm czarterowych. To efekt rosnącej popularności sportów wodnych. Wciąż jednak potencjał krajowego rynku nie jest wykorzystywany.

Polskie Jachty - kompozyty.net
Polskie Jachty – kompozyty.net

Polski przemysł jachtowy jest obecnie w stanie wytworzyć każdy typ jednostek pływających, od najmniejszych motorówek liczących 6 m do luksusowych jachtów o wartości przekraczającej 1 mln euro. W kraju działa ponad 150 stoczni, których roczna produkcja wynosi ok. 20–22 tys. jednostek, a obroty szacowane są na 1,5 mld zł rocznie. Według ekspertów rynek ten rośnie w tempie 10 proc. rocznie. Największą popularnością cieszą się łodzie motorowe, co jest zgodne również ze światowymi trendami sprzedażowymi. Według raportu KPMG jachty motorowe stanowiły 82 proc. wszystkich zarejestrowanych w 2017 roku jachtów morskich w Polsce.

(Źródło: ICOMIA Statistics Book 2010, JEC Magazin 2020, Gospodarka Morska)