Producent elementów kompozytowych firma Uchida Co. z Japonii – JEC 2019

Na targach JEC 2019 zainteresowało nas stoisko i produkty Japońskiej firmy Uchida.

Uchida Co., Ltd. nie tylko zakończyła 50 lat swojej działalności, ale również pokazała niezwykłą transformację od producenta manekinów do dostawcy części dla przemysłu lotniczego, samochodowego i medycznego. Rodzice obecnego dyrektora generalnego Toshikazu Uchida założyli firmę w 1968 r. pod nazwą „Uchida Kougei”, kiedy to ogromny wzrost w branży domów towarowych doprowadził do wzrostu popytu na plastikowe manekiny odzieżowe. Wykorzystując materiał kompozytowy zwany tworzywem sztucznym wzmocnionym włóknem szklanym (GFRP), Uchida Co. produkowała również duże obiekty, takie jak np. ponadwymiarową kręgielnie.

W 1980 roku Uchida senior zawarła umowę z wiodącym japońskim producentem motocykli, aby produkować aerodynamiczne osłony karoserii motocykli wyścigowych -w celu zmniejszenia oporu powietrza dla motocykli. Później producent rowerów zamówił prototypy wykonane z kompozytu węglowego, który był znacznie mocniejszy i droższy niż zwykły GFRP.

Wykorzystanie przez Uchida Co. nowego materiału opłaciło się, co doprowadziło do tego, że w następnym roku firma została oficjalnym partnerem Honda Racing Corporation (HRC). Działalność HRC w zakresie wyścigów samochodowych odgrywa znaczącą rolę w badaniach i rozwoju motocykli.

Sukces ojca, założyciela, zainspirował kolejne pokolenie do tworzenia produkcji aerodynamicznych części samochodowych, takich jak spoilery z węglowych materiałów kompozytowych. 

„Byliśmy absolutnymi amatorami bez doświadczenia i bez podręczników”, wspomina Uchida. Nawet konkurenci byli zaniepokojeni tym, że firma podejmowała zbyt duże ryzyko. Ale próba i błąd okazały się najlepszym instruktorem, a małe zamówienia szybko doprowadziły do większych.

Firma pracuje obecnie nad prototypem dla producenta śmigłowców Augusty Westland oraz projektem dla Lamborghini, wraz z zamówieniami dla innych zaawansowanych technologicznie branż.

Odzwierciedlając stale powiększające się portfolio projektów jego firmy, dyrektor Uchida wspominał: „Nie ma wielu firm, które mogą produkować części rowerowe, samochodowe i lotnicze, a jednocześnie zajmują się technologią kosmiczną i urządzeniami medycznymi”. Wszechstronność Uchida Co. i nacisk na dążenie do wysokiej jakości przy szybkich dostawach jest tak samo silne jak materiały węglowe kompozytowe węglowe.

Źródło: internet