Oprogramowanie do symulacji elementów kompozytowych.

Najbliższe pięć lat

dla rynku oprogramowania do symulacji materiałów kompozytowych będzie dynamiczne i przyniesie szereg atrakcyjnych szans rozwoju w całym ekosystemie rynku. Globalny rynek oprogramowania do symulacji kompozytów będzie rósł w imponującym tempie w ciągu najbliższych pięciu lat, aby osiągnąć szacowaną wartość 80,7 mln USD w 2024 roku. Rosnąca popularyzacja kompozytów w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle lotniczym i obronnym oraz motoryzacyjnym, większe zapotrzebowanie na automatyzację i szybsze procesy produkcyjne oraz rosnące zapotrzebowanie na oprogramowanie symulacyjne to główne czynniki, które będą napędzały wzrost rynku.

Branża kompozytów

stanowi obecnie niewielki udział w całkowitym rynku oprogramowania symulacyjnego, ale prawdopodobnie będzie jednym z najszybciej rozwijających się aplikacji w najbliższej przyszłości. Wszyscy główni gracze żywo wykazują zainteresowanie udziałem w tym rynku.

Materiały kompozytowe

są o wiele bardziej złożone i różnorodne niż metale ze względu na obecność wielu komponentów, półproduktów i procesów produkcyjnych. Nie jest łatwo wyprodukować gotowy element opracowując właściwą kombinację różnych materiałów i procesów po raz pierwszy. Ponadto, po stronie produkcji istnieje duży nacisk na usprawnienie procesu i szybszą produkcję wysokiej jakości elementów kompozytowych. Wydajność maszyn jest niezwykle istotna w celu utrzymania tempa wzrostu produkcji kompozytów w branżach wymagających wielkoseryjnego wytwarzania. Oprogramowanie pomaga producentom kompozytów w projektowaniu, rozwoju i produkcji części kompozytowych w sposób bardziej efektywny. Stymuluje cyfrowe minimalizują ryzyko związane z kosztowną metodą wytworzenia elementów fizycznych. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił duży nacisk na rozszerzanie istniejących popularnych pakietów oprogramowania inżynierskiego o narzędzia dedykowane do symulacji elementów kompozytowych.

Globalny rynek oprogramowania

do symulacji kompozytów jest podzielony na segmenty ze względu na rodzaj przemysłu końcowego: lotnictwo i przemysł obronny, transport, budownictwo, energetyka wiatrowa, przemysł morski i inne. Oczekuje się, że przemysł lotniczy i obronny pozostanie największym rynkiem dla producentów oprogramowania symulacyjnego w przemyśle kompozytowym na najbliższe lata. Kompozyty zyskują popularność w nowych generacjach samolotów, takich jak B787, A350XWB i A220. 

Podobnie jest w przypadku producentów elementów do pojazdów, ze względu na rosnące wykorzystanie kompozytów w zastosowaniach strukturalnych pojazdów elektrycznych i pojazdów premium będzie napędzać zapotrzebowanie na oprogramowanie symulacyjne.

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje oprogramowania symulacyjnego używanego w przemyśle kompozytowym: Computer-Aided Design (CAD), Computer-Aided Engineering (CAE) oraz Computer-Aided Manufacturing (CAM). Oprogramowanie CAD i CAE są najczęściej używanym oprogramowaniem symulacyjnym w globalnym przemyśle kompozytowym. 

Głównymi dostawcami oprogramowania

do przeprowadzenia analiz wytrzymałościowych elementów kompozytowych są: MathWorks (Stany Zjednoczone), Autodesk (Stany Zjednoczone), Altair (Stany Zjednoczone), Ansys (Stany Zjednoczone), Siemens AG (Niemcy), PTC (Stany Zjednoczone), Dassault Systemes (Francja), Altair Engineering (Stany Zjednoczone), MSC Software (Stany Zjednoczone), Keysight Technologies (Stany Zjednoczone) i Aveva (Zjednoczone Królestwo).

W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć możliwości poszczególnych pakietów oprogramowania służącego do wsparcia przy projektowaniu elementów kompozytowych