Kompozyty w budownictwie – JEC 2018

W dniach 18-19. Lipca 2018 roku odbyła się konferencja Organizowana przez JEC pod tytułem JEC-Composites in Building Constructions, czyli kompozyty w budownictwie. 

Konferencja miała miejsce w Bangkoku i wzięło udział około 150 uczestników. Większość prezentacji oczywiście dotyczyła materiałów możliwych do zastosowania w wytwarzaniu elementów przeznaczonych do branży budowlanej, ale najbardziej interesujące przedstawiały możliwości materiałów kompozytowych, oraz konstrukcji z nich wykonanych. Oczywiście w takich rozwiązaniach prym wiodą kraje takie jak Emiraty Arabskie. Prezentacja przedstawiona przez właściciela firmy „AFFRAN” pokazała trendy w rozwoju konstrukcji budynków uzyteczności publicznej. Ostatnią realizację firmy jest „Muzeum Przyszłości” („Museum of the future”) pokazującą możIwości obecnych tworzyw i kompozytów. Działalność firmy jest imponująca, ale należy zauważyć, że większość elementów wykonywana jest w postaci prefabrykatów i montowana bezpośrednio w miejscu instalacji. 

Można również zaobserwować trend w wytwarzaniu preimpreguowanych gotowych domów kompozytowych. Ogromną popularność zdobywają szczególnie w ameryce południowej, gdzie firmy wytwarzają gotowe prefabrykowane domy dla mniej zamożnych obywateli.

Oprócz prezentacji firm, można było posłuchać znanych architektów, którzy również demonstrowali potencjał materiałów kompozytowych, Z zaznaczeniem, że pomysły pojawiły się już w latach 80′ tych 20 'tego wieku, jednak wtedy materiały kompozytowe nie były tak dostępne jak obecnie.

Oprócz wyjątkowo interesujących prezentacji w Bangkoku można było zobaczyć rownież stanowiska firm rodzimych, z których najbardziej wyróżniała się firma COBRA. Poniżej przedstawiam zdjęcia z konferencji i targów.