JEC World 2022 – sprawozdanie

Targi JEC World odbywające się w Paryżu to najważniejsze wydarzenie w branży kompozytowej każdego roku. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ była pierwszą po 2 letniej przerwie spowodowanej pandemią Koronawirusa. Z tego powodu większość uczestników zarówno ze strony wystawców jak i odwiedzających miała wysokie oczekiwania wobec tegorocznej edycji. Rok 2020 i 2021 obfitował jedynie w wydarzenia online, którym brakowało szerszych możliwości wynikających ze spotkań twarzą w twarz. 

Na targach można było zauważyć panujący entuzjazm wynikający z możliwości spotkania partnerów biznesowych na żywo, oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W stosunku do ostatniej stacjonarnej edycji z 2019 roku, dało się zauważyć nieznacznie mniejszą ilość wystawców, co zapewne wynikało z niepewnej sytuacji na rynku. 

Powodem wizyty przedstawicieli PKTK na targach były nie tylko planowane spotkania zarówno z dostawcami materiałów  i klientami, ale głównie z potencjalnymi partnerami naszego klastra. Ważnym powodem wizyty była również potrzeba śledzenia aktualnych trendów w branży oraz zapoznanie się z nowościami na rynku.  

Na targach zaobserwowano  dwa dominujące trendy w branży kompozytowej. Jednym z nich jest dążenie do automatyzacji i powtarzalności produkcji przy minimalizacji udziału ludzkiego, natomiast drugim trendem była produkcja elementów spersonalizowanych. Oczywiście zauważalny był również aspekt związany z ekologią i recyklingiem materiałów kompozytowych. 

Jednym z mocno rozwijających się  technologii) były technologie bazujące na  materiałach SMC (Sheet Moulding Compound) opartych o włókno węglowe. Odwiedziliśmy wszystkich dostawców wystawiających się w tym segmencie na tegorocznych targach. Dowiedzieliśmy się o wielu nowościach jak i kierunkach rozwoju dla tej rodziny materiałów. Rodzina materiałów SMC opartych o włókno węglowe pozwala na osiąganie skomplikowanych geometrii (szczególnie o zmiennej grubości ścianek jak i z dodatkowym użebrowaniem). Materiał ten jest świetnym zamiennikiem aluminium, będąc od niego ok 45% lżejszym i osiągając wytrzymałość na poziomie wysokogatunkowego aluminium. Ciekawostką w tym kierunku, był materiał SMC o uniepalnionych właściwościach.  Niektóre z eksponatów tegorocznych wystawców prezentujemy poniżej.

Zauważalna była również obecność materiałów jak i gotowych detali opartych o termoplasty. Materiały tego typu wykorzystywane są głównie w aplikacjach, gdzie celem jest szybka produkcja, możliwość naprawy/poprawy detalu, wyższa elastyczność kompozytu, czy wyższa odporność na uderzenie. Wadą termoplastów w stosunku do duroplastów jest ich wyższa waga, niższa sztywność i często wyższe koszty oprzyrządowania do produkcji.

Elektromobilność oraz wodór, to również temat często poruszany na tegorocznych targach. Wielu wystawców prezentowało swoje produkty takie jak obudowy baterii czy zbiorniki do przechowywania wodoru.

W kwestii personalizowanych materiałów jak i detali kompozytowych, trudno było przejść obojętnie obok stoiska Action Composites prezentującego rozwiązania do motoryzacji takie jak felgi czy sprężyny kompozytowe. Podziw wzbudziło również stoisko Angeloni oraz prezentowane przez firmę tkaniny o wyszukanych przeplotach jak i tkaniny  rodziny Hypetex, będące kolorowymi wersjami tkanin węglowych. Ogromne zainteresowanie wzbudzało również stoisko Solvay i Vertical Aerospace, gdzie zaprezentowano model samolotu mającego stanowić rdzeń przyszłego elektrycznego transportu powietrznego na niewielkie odległości (Air Taxi).