Innowacje proekologiczne na targach JEC 2023: Firmy przyszłości

W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę zwraca się na zrównoważony rozwój oraz wprowadzanie innowacji proekologicznych. Technologie i materiały przyjazne dla środowiska stają się kluczowym elementem w dążeniu do ochrony naszej planety oraz zaspokojenia rosnących potrzeb społeczeństwa. W niniejszym artykule przedstawimy nagrodzone firmy podczas targów JEC 2023 w Paryżu, które swoją działalnością wpisują się w ideę zielonej transformacji. Prezentowane przedsiębiorstwa opracowują innowacyjne rozwiązania w obszarach takich jak biokompozyty, ekologiczne opakowania, przemysł wodorowy czy zastosowania grafenu. Zapraszamy do zapoznania się z tymi firmami, które z sukcesem podejmują wyzwanie zrównoważonego rozwoju i wprowadzają na rynek produkty, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.

Addyx (Włochy)

Wykorzystaj pełen potencjał zaawansowanych materiałów kompozytowych dzięki optymalizacji topologicznej i innowacyjnym rozwiązaniom produkcyjnym.

Addyx rewolucjonizuje projektowanie i produkcję złożonych, wydajnych kompozytów o kształcie pustym dzięki innowacyjnym technikom druku 3D i zaawansowanej optymalizacji topologicznej. Nasz opatentowany, rozpuszczalny w wodzie dmuchany trzon oraz opatentowana technologia Carbon exoskeleton pozwalają na większą swobodę projektowania, obniżenie kosztów produkcji oraz lżejsze i mocniejsze komponenty kompozytowe. Dołącz do nas w otwieraniu nowych dróg dla przemysłu kompozytowego.

Więcej informacji: www.addyx.it

Catack-H (Korea)

Recykling CFRTP za pomocą ekologicznego i zrównoważonego procesu solwolizy.

Catack-H to innowacyjna firma recyklingowa, która wykorzystuje w 100% ekologiczną technologię do odzyskiwania wysokiej jakości recyklowanych włókien węglowych z odpadów tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem węglowym (CFRP), które inaczej trafiałyby na wysypisko lub zostałyby spalone.

Więcej informacji: www.catack-h.com

Composite Recycling (Szwajcaria)

Zamykanie pętli materiałów kompozytowych.

Firma Composite Recycling opracowała wysoce energooszczędny i zrównoważony proces oddzielania żywicy od włókien. We współpracy z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne zespół opracował sposób potraktowania włókien w celu ich oczyszczenia i ponownego użycia w nowych kompozytach, zamykając tym samym pętlę.

Więcej informacji: www.composite-recycling.ch

Lineat Composites (Wielka Brytania)

Kształtowanie przyszłości wysokowydajnych, zrównoważonych kompozytów.

Lineat Composites to zaawansowane przedsiębiorstwo produkujące cleantech z siedzibą w Bristolu (Wielka Brytania). Wykorzystuje ono swoją opatentowaną technologię Aligned Formable Fibre Technology (AFFTTM) do produkcji nowej generacji zaawansowanych kompozytów z włókien węglowych, rozwiązując kluczowe problemy związane z kosztami, produktywnością i zrównoważeniem. Proces przekształca niskowartościowe włókna rąbane w nowy, wysoko ułożony materiał włóknisty, który może konkurować z wydajnością włókien ciąg łych, zamykając pętlę dla technicznych zastosowań włókien węglowych i wprowadzając unikalne korzyści związane z kształtowaniem szybszym i bardziej złożonym wytwarzaniem części.

Więcej informacji: www.lineat.co.uk

Microwave Solutions (Szwajcaria)

Inżynieria kolistych kompozytów.

Zwinne i modułowe rozwiązanie dla kompozytów kolistych: selektywna de-polimeryzacja macierzy na wartościowe monomery, oligomery i produkty węglowodorowe; odzyskiwanie wysokiej jakości włókien szklanych, włókien węglowych i napełniaczy oraz konwersja węgla na nanomateriały.

Więcej informacji: www.microwavesolutions.ch

Nova Carbon (Francja)

Wysokowydajne, zrównoważone półprodukty z włókien węglowych.

Misją Nova Carbon jest upowszechnienie stosowania włókien węglowych poprzez rozwijanie gamy wysokowydajnych półproduktów wykonanych z odpadów włókien węglowych. Nasze innowacyjne podejście opiera się na technologii Long Fiber Realignment, opatentowanej przez Uniwersytet w Bordeaux, która utrzymuje wysoką wydajność włókien węglowych. Półprodukty Nova Carbon są przeznaczone dla przemysłu kompozytowego.

Więcej informacji: www.nova-carbon.com

Plyable (Wielka Brytania)

Automatyzacja projektowania i produkcji oprzyrządowania kompozytowego.

Plyable to pierwsze tego typu rozwiązanie. Wykorzystujemy najnowsze technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby stworzyć autorskie oprogramowanie, które automatyzuje projektowanie i produkcję oprzyrządowania kompozytowego. Wszystko, co musi zrobić użytkownik, to przeciągnąć i upuścić dane CAD komponentu do Plyable. Portal Plyable może następnie automatycznie generować projekt narzędzia, dostarczać natychmiastowe ceny za produkcję w różnych materiałach i dostarczać je do klienta. Plyable skróciło proces trwający wiele tygodni do zaledwie kilku sekund!

Więcej informacji: www.plyable.com

Synthesites (Belgia)

Inteligentne monitorowanie procesów kompozytowych: szybsze i lepsze utwardzanie.

Synthesites dąży do automatyzacji procesu utwardzania kompozytów, co pozwala zaoszczędzić nawet do 100% dodatkowego czasu utwardzania. Od 2015 roku firma opracowała oprogramowanie Online Resin State, które dostarcza na bieżąco i dokładnie temperaturę przejścia szklistego termoutwardzalnej żywicy. Po pomyślnym przetestowaniu w szerokim zakresie żywic ciekłych, prepregów czy klejów, Synthesites współpracuje z wiodącymi producentami OEM w branży lotniczej i energetyki wiatrowej, aby zastosować tę technologię w produkcji seryjnej.

Więcej informacji: www.synthesites.com

TerraWaste (Holandia)

Firma zajmująca się zaawansowanymi materiałami nowej generacji, która przekształca odpady w nowe, cyrkularne materiały.

TerraWaste opracowuje technologię platformy, która koncentruje się na recyklingu tworzyw sztucznych, suchych, mokrych i mieszanych odpadów za pomocą zaawansowanego, bezemisyjnego procesu chemicznego recyklingu, prowadzącego do uzyskania wysokowartościowych chemikaliów, oleju i biowęgla. Technologia stosowana w tym procesie to wysokociśnieniowy/wysokotemperaturowy system hydrotłoczenia (HTL), którego konstrukcja obejmuje wysoce efektywne wykorzystanie energii, wody i katalizatorów, jednocześnie wytwarzając zero odpadów, a jednocześnie przekształcając tworzywa sztuczne na wartościowe produkty.

Więcej informacji: www.terrawaste.tech

Thermolysis (Tajwan)

Recykling włókien węglowych wspomaga zarówno zrównoważony rozwój, jak i niezwykłą wytrzymałość.

Recykling włókien węglowych Thermolysis to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie zrównoważony rozwój i wytrzymałość. Materiał ten jest wykonany z recyklingu włókien węglowych, co zmniejsza ilość odpadów i wspiera dążenie do zrównoważonego rozwoju. Ponadto, charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i trwałością, dzięki czemu jest popularny w różnych branżach, takich jak motoryzacja, lotnictwo i budownictwo. Wybór recyklingu włókien węglowych przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale również zapewnia doskonałą wydajność.

Więcej informacji: www.thermolysis-asia.com