Innowacje proekologiczne na JEC 2023 w Paryżu

W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę zwraca się na zrównoważony rozwój oraz wprowadzanie innowacji proekologicznych. Technologie i materiały przyjazne dla środowiska stają się kluczowym elementem w dążeniu do ochrony naszej planety oraz zaspokojenia rosnących potrzeb społeczeństwa. W niniejszym artykule przedstawimy nagrodzone firmy w trakcje JEC 2023 w Paryżu, które swoją działalnością wpisują się w ideę zielonej transformacji. Prezentowane przedsiębiorstwa opracowują innowacyjne rozwiązania w obszarach takich jak biokompozyty, ekologiczne opakowania, przemysł wodorowy czy zastosowania grafenu. 

Agrona (Egipt)

Wytwarzanie drewna bez wycinania ani jednego drzewa

Dwa miliardy drzew są wycinane każdego roku tylko po to, aby dostarczyć drewno dla przemysłu meblarskiego i budowlanego, co sprawia, że deforestacja jest drugą główną przyczyną zmian klimatu. Agrona wytwarza pierwsze na świecie 100% ekologiczne płyty drewniane z odpadów rolniczych i żywic biobazowych, nie wycinając ani jednego drzewa. Dla każdej tony płyt wyprodukowanych przez Agronę, oszczędza się trzy drzewa i unika emisji pięciuset metrów sześciennych CO2. Celem Agrony jest rozszerzenie swojej działalności na Europę w ciągu najbliższych 2 lat.

Więcej informacji: www.agrona.net

ALD Technical Solutions (USA)

Wzmacnianie sieci energetycznej i odnawialnych źródeł energii za pomocą zaawansowanych materiałów kompozytowych i rozwiązań

ALD Technical Solutions, ekotechnologiczne przedsiębiorstwo prowadzone przez kobiety, komercjalizuje opatentowane technologie Composite WiRe WrapTM i GridWrapTM, które zwiększają wytrzymałość i integralność infrastruktury energetycznej, jednocześnie podwajając jej przepustowość – bez przestojów. Jest to kluczowy wymóg osiągnięcia bezpiecznych, efektywnych kosztowo, elastycznych i niezawodnych celów energetyki 100% odnawialnej.

Więcej informacji: www.aldtechnicalsolutions.com

Algreen (UK)

Algreen dostarcza najbardziej zrównoważone rozwiązania dla opartych na benzynie poliuretanów, które stanowią 8% światowych tworzyw sztucznych

Algreen dostarcza najbardziej zrównoważone rozwiązania dla opartych na benzynie poliuretanów, które stanowią 8% światowych tworzyw sztucznych. Pianka poliuretanowa, klej i powłoka są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, kosmetycznym, opakowaniowym i modowym. Konwencjonalne poliuretany pochodzą z intensywnych węglowo rafinerii ropy naftowej i kończą swój żywot na wysypiskach, generując znaczące ilości gazów cieplarnianych. Algreen wynajduje w pełni biobazowane i biodegradowalne poliuretany eliminujące poliuretany oparte na benzynie. Światowy rynek poliuretanów wyniesie 29,2 miliona ton (2029). Wymieniając 1% poliuretanów opartych na benzynie, Algreen eliminuje 88 mld kgCO2eq rocznie.

Więcej informacji: www.algreen.tech

Cobratex (Francja)

Umożliwianie przemysłowi pozytywnego wpływu na środowisko poprzez wykorzystanie bambusa w materiałach kompozytowych

COBRATEX wytwarza innowacyjne wzmocnienia bambusowe, wykorzystując swoją opatentowaną technologię do ekstrakcji pasków bambusa, które są następnie łączone, tworząc unikalną, ciągłą taśmę o jednokierunkowych włóknach. Ta taśma różni się od standardowych pasm. Jest to samodzielna struktura kompozytowa, składająca się z wiązek włókien i zamkniętych struktur przypominających plastry miodu, oferujących zrównoważoną alternatywę z licznymi zaletami technicznymi. COBRATEX dostarcza pełen zakres wzmocnień:

• Suche tkaniny: UD i tkane

• Prepregi: termoplastyczne i termoutwardzalne

Więcej informacji: www.cobratex.com

Grafren (Szwecja)

Umożliwianie wielofunkcyjnych i ekologicznych materiałów kompozytowych dzięki nanoskalowemu powlekanie grafenem

Grafren AB posiada własną technologię wytwarzania wysokiej jakości materiałów grafenowych i powlekania substratów opartych na włóknach. Powlekanie odbywa się na powierzchni włókien – na poziomie nanoskalowym, warstwa po warstwie, dzięki czemu jest niezwykle jednolite, cienkie i lekkie. Ponieważ grafen jest przewodnikiem elektrycznym i cieplnym oraz odporny na ogień i działanie mechaniczne, powlekanie zaledwie 4-5 gramami grafenu na metr kwadratowy włókien umożliwia dodanie nowych funkcjonalności do kompozytów, sprzyjając ich wprowadzeniu na rynek.

Więcej informacji: www.grafren.se

Green Gen Technologies (Francja)

Razem rozwijajmy eko-projektowane opakowania

Green Gen Technologies to francuski start-up założony w 2017 roku, który ma na celu zrewolucjonizowanie przemysłu opakowaniowego. Kontenery te są produkowane we Francji z materiałów biobazowych, odnawialnych i biodegradowalnych.

Więcej informacji: www.greengentechnologies.com

Hycco (Francja)

HYCCO opracowuje węglowe płyty bipolarnych dla kolejnej generacji ogniw paliwowych na wodór

HYCCO opracował nową koncepcję płyt bipolarnych, kluczowego komponentu ogniw paliwowych na wodór, które stanowią 75% ich masy i 30% ich koszt ów. Materiały używane jednocześnie zwiększają żywotność ogniw paliwowych (x4) i redukują ich masę (-50% do -90%), nie wpływając na ich kompaktowość. Posiadając linię produkcyjną prototypów, HYCCO® planuje wdrożyć pilotową linię produkcyjną węglowych płyt bipolarnych dla ogniw paliwowych na wodór do 2024 roku.

Więcej informacji: www.hycco.fr

INCA Renewable Technologies (Kanada)

Opracowywanie mocniejszych, lżejszych, konkurencyjnych cenowo i zrównoważonych biokompozytów dla przemysłu motoryzacyjnego, RV, morskiego, wiatrowego i konsumenckiego z tworzyw sztucznych.

INCA innowuje i wytwarza wysokowydajne, konkurencyjne cenowo i zrównoważone substytuty kompozytowe dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej, desek z tropikalnych lasów deszczowych i drewna balsy. Nasz zespół opracował wykorzystanie naturalnych włókien dla przemysłu motoryzacyjnego i stworzył kolejną generację opatentowanego pregregu dla Toyoty. Opracowaliśmy również rozwiązania kompozytowe z włókien naturalnych dla Winnebago, Gurit i innych. Pozyskujemy włókna z przemysłowego konopi uprawianych na kanadyjskiej preriach na białko i rafinujemy je do standardów motoryzacyjnych w Albercie, Kanadzie.

Więcej informacji: www.incarenewtech.com

Mushroom Material (Singapur)

Zrównoważone opakowania

Opracowaliśmy alternatywę dla polistyrenu (Styrofoam) na bazie grzybów, łącząc odpady rolnicze z strukturą korzeniową grzybów, znaną jako „mycelium”. Nasz materiał jest w pełni zrównoważony i 100% biodegradowalny. Posiada te same właściwości ochronne co polistyren i naturalnie ulega rozkładowi w ogrodzie lub na wysypisku śmieci.

Więcej informacji: www.mushroommaterial.com

Mussel Polymers (USA)

Opracowywanie specjalistycznych powłok przylegających do mokrych i niskoenergetycznych powierzchni oraz zwiększających funkcjonalność powierzchni, z zastosowaniami w wzmacnianiu kompozytów.

Mussel Polymers wytwarza i sprzedaje biomimetyczną wersję kleju, którego małże używają do przyklejania się do skał. Poli (katechol-styren) przylega do mokrych i niskoenergetycznych powierzchni oraz nadaje cenne funkcjonaliz acje powierzchni. MPI współpracuje z firmami w celu opracowywania nowych rozwiązań dla swoich klientów. Obecne produkty lub te w fazie rozwoju obejmują innowacyjny klej do koralowców stosowany w akwariach i renowacji raf koralowych, podwodny klej (US Navy), powłoki antykorozyjne, kleje stomatologiczne i środki remineralizujące oraz wzmacniające kompozyty powłoki dla włókien węglowych.

Więcej informacji: www.musselpolymers.com