Drukarka 3D – druk elementów kompozytowych

MarkForged - drukowane kompozyty

Druk 3D istnieje już od dłuższego czasu. O wiele dłużej niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Pomysł ten został po raz pierwszy wprowadzony w latach 90-tych, ale dopiero niedawno wszedł do głównego nurtu. Wydaje się, że głównym powodem wolnego rozwoju był brak możliwości drukowania 3D czegoś więcej niż tylko tworzyw sztucznych.
Markforged jest firmą, która zmienia reguły gry w zakresie drukowania mocniejszych i bardziej wytrzymałych części. Jej założyciele wywodzą się z branży sportów samochodowych, gdzie dostrzegli potrzebę tworzenia działających prototypów i części produkcyjnych szybko i tanio.
Przenieśli swoje doświadczenie w zakresie wysokiej precyzji do świata druku 3D. Markforged nie chciał jednak stworzyć po prostu kolejnej drukarki biurkowej. Chcieli stworzyć coś, co mogłoby zostać wprowadzone do firm i być używane przez najlepszych inżynierów i projektantów na świecie.

Discussing The Benefits of Continuous Filament Fabrication with Andrew de  Geofroy of MarkForged - Composites Weekly
Druk kompozytu ze wzmocnieniem węglowym; źródło:compositesweekly.com


Firma Markforged od początku znała swój rynek. Ich plan polegał na stworzeniu atrakcyjnej cenowo, wysokiej klasy, kompaktowej drukarki 3D, która mogłaby wytwarzać prototypy i elementy wykorzystywane w seryjnej produkcji. Mark One wywołał spore poruszenie w branży kilka lat temu.
Była to pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego.

Drukarki 3D Markforged wykorzystują technologię Continuous Fiber Fabrication (CFF). Oznacza to, że mogą one układać ciągłe pasma włókien kompozytowych takich jak włókno szklane, kevlar czy włókno węglowe wewnątrz drukowanych 3D plastikowych części, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Dzięki CFF, możliwe jest stworzenie części tak wytrzymałych jak te, które można uzyskać tylko w technologiach kompozytowych, ciągu kilku godzin.

Markforged 3D printers can lay continuous strands of composite fibers inside 3D printed plastic parts for increased strength and stiffness comparable to metals. This cutaway view shows a carbon fiber reinforced part and its layout in the company's Eiger 3D printing software. Image courtesy of Markforged Inc.
Druk kompozytu ze wzmocnieniem węglowym; źródło:digitalengineering247.com

Obecnie wchodzą na rynek z kolejnym swoim produktem Mark Two.

Oficjalnym dystrybutorem marki jest firma DPS Software Sp. z o.o. należąca do partnerów Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.

W znaczeniu umieszczamy broszurę, która przybliży Państwu możliwości tych urządzeń.