Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie technologii i sprzętu wojskowego w Europie. Odbywające się każdego roku w Polsce, targi gromadzą setki wystawców oraz dziesiątki tysięcy odwiedzających, w tym oficjalne delegacje wojskowe z różnych krajów. Jest to wydarzenie, na którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii obronnej, od pojazdów wojskowych, przez systemy rakietowe, aż po różnego rodzaju wyposażenie i akcesoria wojskowe. MSPO to nie tylko miejsce prezentacji nowoczesnego sprzętu i technologii, ale również forum dyskusji dla ekspertów, wojskowych i decydentów z różnych krajów. Targi te są kluczowym wydarzeniem dla firm z branży obronnej, poszukujących możliwości nawiązania międzynarodowej współpracy oraz prezentacji swoich produktów na globalnym rynku.

Wizja Przyszłości Technologii Kompozytowej w Sferze Obronności

Targi Zbrojeniowe w Kielcach, które odbywają się w dniach 5-7 września 2023 r., przyciągają niezwykle dużą liczbę wystawców (ponad 600 firm) i zwiedzających. W tym roku można było zaobserwować rosnące zastosowanie materiałów kompozytowych w różnych aspektach obronności.

Wśród najważniejszych trendów zauważalnych na targach dominują materiały kompozytowe, głównie w kontekście dronów i innych urządzeń latających. Prezentowane drony są głównie wykonane z elementów kompozytowych, wytwarzanych tradycyjną metodą laminowania ręcznego. Widać wyraźnie, że branża obronna jest coraz bardziej zainteresowana wykorzystaniem tych nowoczesnych materiałów, głównie ze względu na ich wytrzymałość, lekkość i inne zaawansowane właściwości.

Zmiana W Kierunku Produkcji Seryjnej

Warto zauważyć, że większość firm prezentujących drony rozważa przejście na wytwarzanie seryjne. Taka zmiana jest związana ze zmianą technologii wytwarzania, co może sugerować, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami masowej produkcji dronów z użyciem nowoczesnych technologii kompozytowych.

Instytut Lotnictwa z sieci Łukasiewicza, będący częścią Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentowały drony w których można zaobserwować możliwości materiałów kompozytowych.