Kompozytowa kolej przyszłości

Kompozytowa kolej

Sektor kolejowy w Chinach bardzo mocno się rozwinął od początku XXI wieku. Obecnie Chiny nazywane są krajem kolei dużych prędkości, a ich sieci kolejowe i miejskie szybko się zagęszczają. Obecnie, głównym celem jednego z chińskich producentów taboru kolejowego CRRC jest uniezależnienie się od zachodnich konkurentów i dostawców i dlatego w swoich najnowszych rozwiązaniach postanowił wykorzystać nowe materiały, takie jak włókno węglowe. 

Na ostatnich targach Innotrans w Berlinie, Niemcy, CRRC Qingdao Sifang, spółka zależna od chińskiego gigantycznego producenta taboru kolejowego CRRC, wzbudziła sensację, prezentując swój kompozytowy wagon z włókna węglowego przeznaczony do zastosowania w kolei i metrze, nazwany CETROVO. 

Nowy wagon jest o 13% lżejszy niż tradycyjny pociąg stalowy lub aluminiowy, co czyni go najlżejszym i najbardziej energooszczędnym pociągiem firmy i pierwszym tego typu w Chinach. Nowy pojazd posiada również szereg „inteligentnych” rozwiązań, w tym „okna z wyświetlaczami i lustra z ekranami dotykowymi zrealizowanymi w myśl idei integracji funkcji.

Przedstawiciele producenta wspominali, że zastosowanie materiałów z włókna węglowego pozwoliło na zbudowanie lżejszych i bardziej energooszczędnych pociągów, a użycie inteligentnych rozwiązań pozwoli na wprowadzenie usług mających na celu poprawę serwisu, eksploatacji i doznań podróżnych.

Pasażerowie mogą oglądać wiadomości, przeglądać strony internetowe, kupować bilety, oglądać filmy i programy telewizyjne na żywo przez funkcjonalne okna CETROVO. Pociąg jest również wyposażony w lusterka dotykowe z dostępem do Internetu, samoczyszczące się fotele, zaawansowaną technologię redukcji drgań i hałasu, zintegrowany system klimatyzacji i oświetlenia, który może „reagować” na zmieniające się warunki, aby podróż była przyjemniejsza.