Rozpoczęty w 2004 roku w ramach Collaborative Research Centre 639 o tytule „Textilverstärkte Verbundkomponenten für funktionsintegrierende Mischbauweisen bei komplexen Leichtbauanwendungen“ a prowadzony w Instytucie Konstrukcji lekkich i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych zakończył się pomyślnie w 2015 roku. Wynikami 12 letniej pracy zostały zaprezentowane w postaci pojazdu – demonstartora o nazwie FiF „Funktionsintegrativer Fahrzeugsystemträger“ – którego zdjęcia można zobaczyć poniżej.
Najciekawsze zastosowane rozwiązania to:
- Zastosowanie termoplastycznych włókien hybrydowych (HGTT-) wraz z zintegrowanymi układami zwiększającymi ich funkcjonalność zapewniającymi: wysoką wytrzymałość, sztywność i niską masę, regulowane właściwości tłumienia oraz możliwość przewidzenia ewentualnych uszkodzeń, duży wybór struktur wzmocnienia, dodatkowe możliwości integracji innych elementów, szybka produkcja, przystosowanie do produkcji masowej i łatwego recyklingu.
- Mocno zintegrowana konstrukcja pojazdu. Samochód składa się z jedynie dwóch układów i tylko 14 elementów: nadwozie (kabina) oraz podwozie na którym umieszczony jest układ napędowy
- Zintegrowane w strukturach kompozytów czujniki pozwalają na monitorowanie krytycznych komponentów i zapewniają wymianę informacji w całym pojeździe. (źródło ILK/TU Dresden)