Kompozyty w produktach sportowych JEC 2016

Jak co roku na JEC 2016 pokazano wiele produktów sportowych wykonanych z kompozytów. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych.

Jak zwykle ogromnym zainteresowaniem cieszyły się różnego rodzaju rowery wykonane z kompozytów duroplastycznych – włókna węglowego i żywicy epoksydowej, ze względu na ogromny potencjał zysków, które możliwe są do osiągnięcia przyspieszając znacznie proces wytwarzania.

Zastanówmy się nad kosztem wytwarzania pojedynczego roweru którego rama i felgi zostały wykonane z włókna węglowego w osnowie epoksydowej.

Koszt kilograma włókien węglowych w dużym zamówieniu to ok 25$ czyli ok 100zł.

Koszt kilograma żywicy epoksydowej to w zależności od jej własności mechanicznych od 13 do 25 zł przy zakupie jednostkowym.

Jeśli wagę wszystkich elementów kompozytowych roweru przyjmiemy 3kg (w celu łatwiejszych obliczeń) i możemy powiedzieć że stosunek włokien do żywicy jest 60/40 % łatwo można wyliczyć cenę komponentów. Wynosi ona 210 zł.

Jeśli przyjmiemy do celów obliczeń cenę całego roweru kompozytowego na poziomie 3000 zł i po odjęciu ok 1000 zł na standartowe wyposażenie (hamulce, przerzutki itd. ) otrzymujemy cenę 1790 zł kosztów wytwarzania. Jest to ponad  60% ceny całego roweru kompozytowego. Czy nie warto zastanowić się nad opracowaniem nowej tańszej technologi pozwalającej skrócić czas wytwarzania elementów kompozytowych?