Młodzież jest naszą przyszłością, ten fakt jest niezaprzeczalny. Kultura zawodowa, pasje i zainteresowania rozwijają się właśnie wtedy. Jednak tylko niewielka grupa młodych ludzi ma szanse zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, dziedzinami nauki czy firmami. Oczywiście są takie miejsca w naszym kraju jak Centrum Kopernika w Warszawie, czy podobne muzea w innych miastach, ale niestety nie znajdziemy nic co pokaże młodzieży co to kompozyty, jak się je produkuje i do czego służą.
Pierwszą możliwością kiedy młody człowiek może poznać materiały kompozytowe są dopiero studia, lub ewentualnie hobby głównie modelarstwo. I właśnie takie osoby trafiają głównie na kierunki związane z kompozytami.
A jak wiemy materiały kompozytowe to dominujące struktury w obecnym świecie (beton -materiał, którego jest najwięcej -to oczywiście kompozyt)
Prezentacja i promocja tego obszaru powinna zacząć się dużo wcześniej, już wśród dzieci w szkołach podstawowych czy średnich. Poniekąd taką pracę robią pracownicy naukowi politechnik namawiając młodzież w liceach i technikach do wyboru odpowiedniego kierunku studiów. Jednak czy to nie jest za późno? Czy nie powinniśmy promować kompozytow trochę wcześniej?
Taką inicjatywą wykazała się firma Linetech organizując spotkanie mikołajkowe dla dzieci w hangarze, w którym zgromadzone były samoloty pasażerskie, które zbudowane w dużej mierze z materiałów kompozytowych.
Linetech to firma zajmująca się serwisowaniem i naprawą rejsowych samolotów pasażerskich i transportowych, która ugruntowała sobie bardzo mocną pozycję na rynku europejskim.
Główną pomysłodawczynią i organizatorką przedsięwzięcia była Daria Korcz, która ze swojego zadania wywiązała się wyśmienicie.
Dzieci mogły zobaczyć jak zbudowane są samoloty, jak się je naprawia oraz przeżyć niesamowitą przygodę z zaproszonym Mikołajem.
Obserwując zainteresowanie młodych ludzi, uważam, że taką inicjatywę należy chwalić i promować, a w przyszłości wprowadzić do działalności Polskiego KIastra Technologii Kompozytowych.