Targi InnoTrans odbywają się w Berlinie co dwa lata – na zmianę z targami Trako w Gdańsku. Oczywiście impreza w stolicy Niemiec ma zdecydowanie większy zasięg.
Ta edycja InnoTrans polazła się rekordowo. Zresztą z roku na rok rosła liczba wystawców i odwiedzających. W tym roku prezentowały się 3062 firmy z 61 krajów z czego ponad 62 proc. wystawców to firmy zagraniczne. W tym roku na InnoTrans pokazano ponad 400 różnych innowacji dotyczących transportu, z czego 146 to światowe premiery.
Kompozyty w wytwarzaniu pojazdów szynowych były stosowane już od dawna. Ze względu na wielkość elementów obudowy zewnętrznej i wewnętrznej pojazdu stosowane są przeważnie technologie laminowania ręcznego, infuzji lub techniki autoklavowe.
W tym roku na targach również można było zobaczyć wiele elementów wykonanych w różnych technologiach laminowania, wykorzystujących głównie wzmocnienia szklane i węglowe.
Zaprezentowano wiele nowych pojazdów szynowych, których zdjęcia przedstawiamy w galerii. Jednak największa atrakcją był wagon wykonany przez firmę CGRail w technologii kompozytów węglowych. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko elementy obudowy zostały wykonane z materiałów kompozytowych, ale również struktura nośna, do wytworzenia której wykorzystano metodę wyplatania i infiltracji z wykorzystaniem autoclavu. Zdjęcia również przedstawiono w galerii. Tym tematem spróbujemy zająć się w oddzielnym artykule.
Po raz pierwszy obecny był największy na świecie producent kolei CRRC. China Railway Rolling Stock Corporation powstała w zeszłym roku z połączenia dwóch chińskich spółek państwowych CSR i CNR i od tamtej pory rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Tylko w pierwszej połowie 2016 r. CRRC ponad dwukrotnie zwiększyła zamówienia z zagranicy.
Oddzielną grupą były fotele. Jak wiadomo fotele są dość ciekawym kąskiem ze względu na dużą powtarzalność i ogromy wolumen. Firmy produkujące fotele i siedzenia zabiegają o kontrakty od dużych przewoźników, ponieważ przewoźnicy zazwyczaj preferują jeden styl foteli do swoich pojazdów.
Ciekawe stoisko posiadała firma TAPS, partner Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych szczycący się zaprojektowaniem i wykonaniem foteli do przedstawionego na targach IDEENZUG (pociągu idei) przez firmę Deutsche Bahn (DB).
Na temat tego pojazdu przygotujemy oddzielny artykuł.