W ostatnich miesiącach Polski Klaster Technologii Kompozytowych działając we współpracy z Małopolską oraz Regionami Lombardią i Słowenią przygotował wniosek projektu pilotażowego „Wodór” w ramach „Inicjatywy Awangarda”.
Należy wyjaśnić co to jest „Inicjatywa Awangarda” – Vanguard Initiative to stowarzyszenie regionów europejskich, które zobowiązały się do stymulacji wzrostu gospodarczego oraz ilości miejsc pracy poprzez kierowaną przez przemysł współpracę międzyregionalną, współtworzenie i współinwestowanie, w oparciu o inteligentne specjalizacje.
Podstawową działalnością Inicjatywy Awangarda jest realizacja jej Projektów Pilotażowych, które zostały opracowane przy aktywnym udziale klastrów, parków naukowych, instytutów badawczych i uniwersytetów z regionów członkowskich. regionach członkowskich.
Wszystkie Projekty Pilotażowe znajdują się blisko rynku i dlatego mają wysoki potencjał komercyjny. Oznacza to, że Piloty koncentrują się na zastosowaniach na poziomie postprototypowym (> TRL5), z potencjałem do pełnego wdrożenia na rynku w okresie od 3 do 5 lat.
Od momentu rozpoczęcia działalności w 2013 r., Inicjatywa Awangarda została uznana za silny i wpływowy głos na rzecz regionalnej perspektywy przemian przemysłowych. Małopolska, a dzięki temu Polski Klaster Technologii Kompozytowych należy do tej Inicjatywy i dzięki temu może w niej intensywnie pracować.
Wniosek jak wskazuje tytuł „wodór” dotyczy szeroko pojętej inicjatywy dotyczącej wodoru i w ramach tego projektu pilotażowego następujące tematy będą realizowane:
17 czerwca w Brukseli odbyło się coroczne spotkanie przedstawicieli regionów zrzeszonych w ramach Inicjatywy Awangarda w formule High Level Directors Meeting. W agendzie, oprócz dyskusji dotyczących planów rozwojowych stowarzyszenia czy dalszego wspierania budowy innowacyjnych łańcuchów wartości, znalazł się ważny punkt powiązany z nowym projektem pilotażowym. Podczas głosowania nad przyjęciem propozycji nasz pilot utrzymał 26 z 30 możliwych głosów i został zaakceptowany do realizacji.
REGIONY UCZESTNICZĄCE W PILOTAŻU
Instytuty badawcze, Przemysł, Stowarzyszenia, środowiska akademickie oraz MŚP zaangażowane w realizację celów pilotażu opisanych w regionie propozycji, w tym:
Łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu śladu węglowego oraz potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów…
Firma Cevotec, znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji produkcji kompozytów, ogłosiła wprowadzenie nowych funkcji…
udostępnione dzieki współpracy z Sekcji Materiałów Niemetalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN 2nd International…
W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, projekt ResC4EU stanowi odpowiedź na potrzebę…
W dniach 4–6 lutego 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Composite…
Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, wsparciem rządowym…