Kolejne odsłona prezentacji członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. Tym razem „Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – Badania we współpracy i dla przemysłu”.
Wydział, uczelnię oraz prowadzone badania przedstawiła Pani Profesor Anna Boczkowska, działająca bardzo aktywnie w Radzie Klastra.
Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych w dziedzinie inżynierii materiałowej zarówno w Polsce, jak i na świecie. W ocenie parametrycznej jednostek naukowych, prowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w roku 2018, Wydział Inżynierii Materiałowej uzyskał kategorię A+, co potwierdza wysoki poziom działalności naukowej.
W badania naukowe zaangażowani są pracownicy naukowo-dydaktyczni (50 osób, w tym 15 profesorów tytularnych i 15 doktorów habilitowanych), naukowo-techniczni i techniczni (ponad 40 osób) oraz doktoranci (około 90 osób).
Badania naukowe prowadzone na wydziale związane są z głównymi nurtami współczesnej nauki o materiałach. Specyfiką Wydziału jest interdyscyplinarny charakter badań obejmujący także zagadnienia fizyki, chemii, biologii i medycyny. Prowadzone prace są ukierunkowane na związki między makro-, mikro- i nanostrukturą a właściwościami materiałów stosowanych w rożnych gałęziach przemysłu, m.in. w lotnictwie, energetyce, medycynie i ochronie środowiska.
Targi JEC World 2025 udowodniły, że zrównoważony rozwój przestał być hasłem – stał się strategicznym celem całej branży…
Tegoroczne targi JEC World 2025 w Paryżu, obchodzące 60-lecie istnienia, jasno pokazały, że kompozyty na bazie włókien naturalnych –…
W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…