kompozyty.net
Kontynuacja obniżenia masy komponentów w przemyśle transportowym jest kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost branży w kolejnych latach. Wprowadzenie tworzyw sztucznych w przemyśle motoryzacyjnym zostało zapoczątkowane w latach 50-tych ubiegłego wieku i od tego momentu bardzo szybko się powiększa. Tworzywa termoplastyczne były pierwszym materiałami, które wykorzystano w przemyśle motoryzacyjnym, zaczynając od ABS, następnie wprowadzono poliacetal, poliwęglan i poliamid kończąc na połączeniu mieszanek różnych polimerów. Podobne trendy pojawiają się w innych obszarach branży transportowej.
Materiały kompozytowe wzmacniane włóknami napędzają rozwój nowoczesnych konstrukcji mobilnych, mimo wysokich kosztów, głównie ze względu na wymagania dotyczące wysokowydajnych produktów, takich jak komponenty lotnicze, w tym skrzydła, ogony, śmigła, kadłuby, łopaty wirnika śmigłowca, wyposażenie statków kosmicznych. Elementy samolotów Airbus A350 i Boeing 787 produkowane są głównie z kompozytów. Są one również wykorzystywane w produkcji łodzi, sprzętu rybackiego, kajaków, pontonów i kadłubów statków powietrznych. Dodatkowo, wśród pojazdów lądowych, kompozyty wykorzystywane są do produkcji samochodów, motocykli i rowerów. Pojawiający się tzw. trend elektromobilności wśród pojazdów, w celu zastąpienia konwencjonalnego paliwa, znacznie zwiększył wykorzystanie kompozytów na rynku motoryzacyjnym. Rosnąca świadomość w zakresie przeciwdziałania emisji dwutlenku węgla napędza przemysł pojazdów elektrycznych, co z kolei prowadzi do wzrostu na rynku materiałów kompozytowych.
Według przedstawionych raportów, globalna produkcja samochodów ma wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat do ponad 110 milionów sztuk w 2025 roku. Znaczna część tego dynamicznego wzrostu będzie pochodzić z szybko rozwijającego się chińskiego rynku. Jeden z raportów mówi, że przeciętny samochód będzie zawierał prawie 350 kilogramów tworzyw sztucznych.
Oczekuje się, że kompozyty wzmacniane włóknami węglowymi (CFRP) obejmą rynek o wartości 35 miliardów dolarów, w tym 6 miliardów dolarów na rynku motoryzacyjnym. Jednak zastosowania motoryzacyjne będą ograniczone do pojazdów luksusowych i wyścigowych. Analizy wskazują, że przyjęcie na dużą skalę, głównego nurtu CFRP w branży motoryzacyjnej przed 2020 r. jest mało prawdopodobne. Ale po roku 2020, potencjalna ilość CRFP wykorzystywanego w samochodach osobowych i ciężarowych może być tak duża, że może doprowadzić do redukcji wszystkich innych zastosowań, i ma szanse sięgnąć setek miliardów dolarów. W rezultacie większość dużych firm motoryzacyjnych i producentów włókien węglowych tworzy partnerstwa, dołącza się do konsorcjów i prowadzi badania mające na celu zbliżenia cen kompozytowych elementów FRP do poziomu akceptowalnego.
Dodatkowo analitycy z firmy Technavio uważają, że CAGR w roku 2021, w wykorzystaniu materiałów kompozytowych w wyposażeniu wnętrza pojazdów osobowych będzie wynosił 8,73%, w produkcji nadwozi samochodowych 9,15%, a w częściach składowych mechanizmów napędowych aż 9,81%.
Recykling kompozytów – przegląd aktualnych technologii w różnych krajach. Zaczynamy od Wielkiej Brytanii. Gdy materiały…
ESA Spark Funding w Polsce! Program skierowany jest do polskich firm poszukujących innowacji (sensory, elektronika,…
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…