Ponad 1,000,000 ton kompozytów polimerowych wzmacnianych włóknem ciągłym jest produkowane rocznie w celu wytworzenia struktur kompozytowych. Znaczna część (84%) jest stosowana jako materiały konstrukcyjne w transporcie lub sprzęcie sportowym.
W ostatnich latach ilość elementów wykonywanych z kompozytów polimerowych wzmacnianych włók- nem szklanym nie zmieniała się w skali roku. Sumaryczna waga tych elementów wynosiła około 1 milio- na ton każdego roku, co prezentuje wykres poniżej.
Rys. 1 Produkcja GFRP w Europie od roku 2004 (w milionach ton); 2014* = wartość oszacowana2
Najważniejszymi gałęziami przemysłu gdzie stosuje się kompozyty GFRP są: transport (35%), elementy konstrukcyjne (34%) i przemysł elektroniczny (15%) (rys. 7). Biorąc pod uwagę, że szczególnie produkty z sekcji transportu (pociągi, samochody ciężarowe) i elementy konstrukcyjne (głównie turbiny wiatrowe) wymagają napraw, to w samej Europie około 700,000 ton tych elementów wymaga napraw każdego roku.
Rys. 2 Produkcja GFRP w Europie w roku 2014 w różnych sektorach przemysłu – “Composites Market Report 2014”, Industrievereinigung verstärkte Kunststoffe e.V.,
Dużo mniejszym rynkiem, lecz odnotowującym równie szybki wzrost jest rynek kompozytów polimero- wych wzmacnianych włóknem węglowym. Globalne zapotrzebowanie na kompozyty węglowe wynosiło około 26000 ton w roku 2009, natomiast wartość szacowana na rok 2020 wynosi już 89000 ton.
Rys. 3 Globalne zapotrzebowanie na kompozyty węglowe w tysiącach ton, lata 2008- 2020 (*wartość szacunkowa)
Najbardziej istotnym zastosowaniem kompozytów polimerowych wzmacnianych włóknem węglowym w przemyśle jest lotnictwo i sektor obronny (30%), na drugim miejscu są turbiny wiatrowe (14%), trzecim największym odbiorcą jest sektor sportowo-rekreacyjny (14%) (rys. 9). Zakładając, że naprawom podlega- ją jedynie obiekty z sektora energetyki wiatrowej oraz sportu i rekreacji około 20460 ton tych elementów jest wytwarzane każdego roku.
Rys. 4 Globalne zapotrzebowanie na kompozyty węglowe w tysiącach ton (2013)34
Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…
W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…
Polski przemysł kompozytowy stoi u progu przełomowego okresu, który może uczynić go jednym z motorów…
Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…