Partnerzy w niedawno zakończonym programie technologicznym NATEP (National Aerospace Technology Exploitation Programme) finansowanym przez rząd brytyjski – Composite Tooling and Engineering Solutions Ltd (CTES), SHD Composites Ltd (SHD) oraz Applied Graphene Materials plc (AGM) – dokonali istotnego kroku, demonstrując wykonalność o rozwoju nowych materiałów, który ma wyraźny potencjał, aby zaoferować producentom kompozytowych form dla przemysłu lotniczego i kosmicznego znaczne oszczędności czasu i kosztów.
Projekt
Firma SHD, w ścisłej współpracy z partnerami projektu, opracowała prototypowy materiał do wykonywania form, który łączy w sobie utwardzanie w początkowych niskich temperaturach (80-90°C), z możliwością późniejszego utwardzania w celu osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej przekraczającej 300°C. Ta elastyczność w zakresie utwardzania umożliwia zastosowanie tanich materiałów do produkcji prototypów i przejście na ostateczną formę bez konieczności stosowania kosztownej, czasochłonnej i dokładnej fazy pośredniej.
Grafen poprawia właściwości materiału
Żywica służąca do wytwarzania form została wzmocniona poprzez dodanie nanopłytek grafenowych AGM A-GNP35, które znacznie zwiększają wytrzymałość żywicy i zapewniają dodatkową odporność na zmiany warunków przetwarzania oraz mikropęknięcia żywicy w powtarzających się cyklach produkcyjnych. Grafen może być nanoszony na strukturę formy poprzez dodanie go do osnowy lub precyzyjnie naniesiony na wybrane obszary krytyczne za pomocą technologii druku AGM Structural Ink®.
Dowiedziono, że możliwe jest zastosowanie taniego i wysokowydajnego materiału.
Ten nowy materiał został opracowany z myślą o obniżeniu kosztów programów lotniczych i kosmicznych oraz w strefie technologicznej, w której wybór materiałów i konstrukcja form narzędzi są ze sobą nierozerwalnie związane. Demonstratorem była 10-metrowa forma CFRP z rdzeniem, zaprojektowane przez CTES (produkowane przez Retrac Composites Ltd, Swindon).
W najbliższych tygodniach zespół odpowiedzialny za projekt będzie publikował więcej szczegółów na forach branżowych. Rezultat był jednak bardzo udany, dostarczając w pełni funkcjonalną formę i demonstrując znaczne obniżenie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej efektywności.
Źródło: The Graphene Council
Zobacz również:
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…
Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…