W dniach 30.06 – 01.07 2022 roku odbyło się 25, jubileuszowe Symposium Konstrukcji Lekkich (Kompozytowych) w Dreźnie.
Jak przedstawiono, zrównoważone zarządzanie zasobami naszej planety można osiągnąć jedynie poprzez ograniczenie zużycia zasobów do niezbędnego minimum. Nie musi to oznaczać surowej ascezy, lecz w każdym przypadku świadome wykorzystanie cennych materiałów, które są dostępne tylko w ograniczonym zakresie. Niezbędne podejście i rozwiązania stanowiły zawsze istotę nowoczesnej inżynierii materiałów kompozytowych, opracowanej w Dreźnie na początku lat dziewięćdziesiątych. Przyjazne dla środowiska technologie kompozytowe są jedną z najpotężniejszych dźwigni przyszłości społeczeństwa w społecznej i ekologicznej gospodarce rynkowej.
Podczas Symposium Konstrukcji Lekkich (Kompozytowych) w Dreźnie przedstawiono wiele innowacyjnych technologii kompozytowych wraz z ich praktycznym wykorzystaniem w produkcji seryjnej.
Polski Klaster Technologii Kompozytowej był obecny na tej konferencji, przedstawiając swoje osiągnięcia w ostatnim okresie, oraz kilka ciekawych produktów opracowanych przez firmy należące do klastra.
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…
Przez wiele lat Polska była postrzegana jako "montownia Europy", gdzie importowane półprodukty składano w gotowe…
Analiza i perspektywy W roku 2024 globalny rynek materiałów kompozytowych osiągnął poziom 13,5 miliona ton…
Światowe cele klimatyczne, presja społeczna i rozwój technologiczny zmieniają oblicze przemysłu. W centrum tej rewolucji…