„Konstrukcje lekkie, kompozyty i technologie zrównoważonego rozwoju dla branży transportowej” – konferencja AHK Polska z udziałem lidera Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, dr inż. Andrzeja Czulaka i jego wykładu o rynku materiałów kompozytowych w Polsce, 28 marca 2023
Dnia 28 marca 2023 roku odbyła się prestiżowa konferencja zorganizowana przez Niemiecko-Polską Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), która poświęcona była konstrukcjom lekkim, kompozytom i technologiom zrównoważonego rozwoju w branży transportowej. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z Polski i Niemiec, wśród których znalazł się dr inż. Andrzej Czulak, lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.
Dr inż. Andrzej Czulak był jednym z prelegentów konferencji i przedstawił wykład na temat „Rynek materiałów kompozytowych w Polsce – perspektywy rozwoju, potencjał, inwestycje i wyzwania”. W swojej prezentacji dr Czulak omówił obecną sytuację na polskim rynku materiałów kompozytowych oraz zarysował perspektywy jego rozwoju. Przedstawił również potencjał sektora, istniejące inwestycje oraz wyzwania, przed jakimi stoi branża w Polsce.
W swoim wystąpieniu dr inż. Czulak zwrócił uwagę na rosnące znaczenie kompozytów w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie w transporcie, energetyce, budownictwie i przemyśle lotniczym. Podkreślił, że Polska dysponuje wielkim potencjałem w zakresie badań naukowych, innowacji oraz wykwalifikowanej kadry, co może przyczynić się do dalszego rozwoju rynku kompozytów i umocnienia pozycji Polski na międzynarodowej arenie.
Dr Czulak wskazał również na istotę współpracy międzynarodowej, szczególnie z takimi partnerami jak Niemcy, w zakresie wymiany wiedzy, doświadczeń oraz realizacji wspólnych projektów badawczych i inwestycyjnych. Przedstawił także działania Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, które mają na celu rozwój tej branży w kraju oraz promocję polskich przedsiębiorstw i osiągnięć na rynkach zagranicznych.
Konferencja była doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy, a także do omówienia możliwości dalszej współpracy między uczestnikami z Polski i Niemiec. Wydarzenie przyczyniło się do zacieśnienia więzi między polskimi i niemieckimi przedstawicielami rynku transportowego oraz do dalszego wzmacniania współpracy między Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych a niemieckimi partnerami.
Konferencja „Konstrukcje lekkie, kompozyty i technologie zrównoważonego rozwoju dla branży transportowej” stanowiła znakomite forum dyskusyjne dla przedstawicieli przemysłu z Polski i Niemiec, którzy wspólnie mogli szukać nowych rozwiązań, identyfikować wyzwania oraz dzielić się sukcesami w dziedzinie kompozytów i zrównoważonego rozwoju.
W efekcie konferencja okazała się nie tylko doskonałym miejscem do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również doskonałą platformą dla współpracy gospodarczej i naukowej między Polską a Niemcami, z korzyścią dla rozwoju obu krajów, sektora kompozytów oraz przemysłu transportowego.
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…
GreenOffshoreTech to unikalny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który został wyróżniony przez OECD jako przykład…
Już w dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w malowniczym Hotelu Zamek Topacz Resort & Art…