ciekawe produkty kompozytowe

Kompozytowe wózki inwalidzkie na bazie włókna węglowego

Obecnie istnieje bardzo mocny rozwój w obszarze wózków inwalidzkich z materiałów kompozytowych. Dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków i możliwości aktywnego spędzania czasu, najlepszy będzie wózek lekkie kompozytowe, na bazie włókna węglowego. Ich wzmocniona oraz wyjątkowo lekka konstrukcja, gwarantuje wygodne i sprawne użytkowanie w każdej sytuacji i o każdej porze roku.

Lekkie kompozytowe wózki umożliwiają przezwyciężenie niepełnosprawności i pozwolą na bezproblemowe poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Przykładem takiego rozwiązania jest Carbon Black, która zbudowała wózek inwalidzki prawie w całości z włókna węglowego dostosowany do wymagań klienta w zakresie rozmiaru i konfiguracji. Konstrukcja z włókna węglowego pozwoliło na znaczne obniżenie masy całej konstrukcji oraz poprawiło znacznie poprawić pochłanianie drgań i wstrząsów.

Zadaniem firmy Carbon Black było stworzenie najwyższej klasy lekkiego wózka skierowanego do aktywnego, niezależnego użytkownika, dla którego styl jest równie ważny jak praktyczność. Carbon Black miał być nie tylko bardzo minimalnym, lekkim wózkiem inwalidzkim, ale i wytrzymałym, a także na tyle odpornym, żeby nadawał się do codziennego użytku. W rezultacie powstał projekt na bazie monokoku, który może być produkowany na miarę pod klienta i wyposażany w szereg opcji.

Konstrukcja typu monokoku nie ma oddzielnej ramy – samo siedzisko jest kluczowym elementem konstrukcji, tworząc mocne, sztywny element, wykorzystujący możliwie najmniej elementów. Wszystkie kluczowe elementy można szybko i łatwo zdemontować , co ułatwia transport. Wózek waży tylko 8,5 kg z kołami i oponami.

Carbon Black oferuje hamulce tarczowe, które blokują piasty obu kół jednocześnie za pomocą jednej dźwigni. Dźwignia hamulca jest osadzona w krawędzi siedziska, dzięki czemu nigdy nie zaczepia się o ubranie jak również nie przeszkadza w trakcie poruszania się wózka.

W ofercie firmy znajdują się koła 26″ i 28″ wykonane prawie w całości z włókna węglowego. Firma wie jak ważna dla aktywnego użytkownika jest oszczędność wagi, ich największe koło po zamontowaniu opony waży tylko 1,3 kg.

źródło: www.carbonblacksystem.com oraz www.jeccomposites.com/

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Odkryj przyszłość budownictwa z kompozytami – obejrzyj film „Kompozyty w budownictwie przyszłości”

Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…

% dni temu

Politechnika Krakowska z nowym Centrum Zaawansowanych Rozwiązań – silne wsparcie dla przemysłu i kompozytów

W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…

% dni temu

Team Poland – nowe otwarcie dla polskich firm i branży kompozytowej na Ukrainie

Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…

% dni temu

Nowy portal „Usługi dla Nauki” – cyfrowe wsparcie dla nauki, biznesu i innowacji

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…

% dni temu

Kompozyty jako branża przyszłości w Polsce – szanse transformacji gospodarczej do 2035 roku

Polski przemysł kompozytowy stoi u progu przełomowego okresu, który może uczynić go jednym z motorów…

% dni temu

Łopaty turbin wiatrowych: czas zamknąć obieg materiałów kompozytowych

Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…

% dni temu