ciekawe produkty kompozytowe

Kompozytowe wózki inwalidzkie na bazie włókna węglowego

Obecnie istnieje bardzo mocny rozwój w obszarze wózków inwalidzkich z materiałów kompozytowych. Dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków i możliwości aktywnego spędzania czasu, najlepszy będzie wózek lekkie kompozytowe, na bazie włókna węglowego. Ich wzmocniona oraz wyjątkowo lekka konstrukcja, gwarantuje wygodne i sprawne użytkowanie w każdej sytuacji i o każdej porze roku.

Lekkie kompozytowe wózki umożliwiają przezwyciężenie niepełnosprawności i pozwolą na bezproblemowe poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Przykładem takiego rozwiązania jest Carbon Black, która zbudowała wózek inwalidzki prawie w całości z włókna węglowego dostosowany do wymagań klienta w zakresie rozmiaru i konfiguracji. Konstrukcja z włókna węglowego pozwoliło na znaczne obniżenie masy całej konstrukcji oraz poprawiło znacznie poprawić pochłanianie drgań i wstrząsów.

Zadaniem firmy Carbon Black było stworzenie najwyższej klasy lekkiego wózka skierowanego do aktywnego, niezależnego użytkownika, dla którego styl jest równie ważny jak praktyczność. Carbon Black miał być nie tylko bardzo minimalnym, lekkim wózkiem inwalidzkim, ale i wytrzymałym, a także na tyle odpornym, żeby nadawał się do codziennego użytku. W rezultacie powstał projekt na bazie monokoku, który może być produkowany na miarę pod klienta i wyposażany w szereg opcji.

Konstrukcja typu monokoku nie ma oddzielnej ramy – samo siedzisko jest kluczowym elementem konstrukcji, tworząc mocne, sztywny element, wykorzystujący możliwie najmniej elementów. Wszystkie kluczowe elementy można szybko i łatwo zdemontować , co ułatwia transport. Wózek waży tylko 8,5 kg z kołami i oponami.

Carbon Black oferuje hamulce tarczowe, które blokują piasty obu kół jednocześnie za pomocą jednej dźwigni. Dźwignia hamulca jest osadzona w krawędzi siedziska, dzięki czemu nigdy nie zaczepia się o ubranie jak również nie przeszkadza w trakcie poruszania się wózka.

W ofercie firmy znajdują się koła 26″ i 28″ wykonane prawie w całości z włókna węglowego. Firma wie jak ważna dla aktywnego użytkownika jest oszczędność wagi, ich największe koło po zamontowaniu opony waży tylko 1,3 kg.

źródło: www.carbonblacksystem.com oraz www.jeccomposites.com/

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Łańcuchy dostaw a ich wpływ na ślad węglowy i potencjał globalnego ocieplenia (GWP)

Łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu śladu węglowego oraz potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów…

% dni temu

Cevotec wprowadza nowe funkcje oprogramowania do technologii FPP

Firma Cevotec, znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji produkcji kompozytów, ogłosiła wprowadzenie nowych funkcji…

% dni temu

Konferencje dotyczące materiałów i technologii kompozytowych na świecie

udostępnione dzieki współpracy z Sekcji Materiałów Niemetalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN 2nd International…

% dni temu

ResC4EU: Wzmacnianie Odporności Łańcuchów Dostaw dla Europejskich MŚP

W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, projekt ResC4EU stanowi odpowiedź na potrzebę…

% dni temu

Podsumowanie targów Composite Poland 2025: Innowacje i współpraca w branży kompozytowej

W dniach 4–6 lutego 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Composite…

% dni temu

Startupy napędzają innowacje w globalnym sektorze wodorowym

Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, wsparciem rządowym…

% dni temu