ciekawe produkty kompozytowe

Kompozytowe wózki inwalidzkie na bazie włókna węglowego

Obecnie istnieje bardzo mocny rozwój w obszarze wózków inwalidzkich z materiałów kompozytowych. Dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków i możliwości aktywnego spędzania czasu, najlepszy będzie wózek lekkie kompozytowe, na bazie włókna węglowego. Ich wzmocniona oraz wyjątkowo lekka konstrukcja, gwarantuje wygodne i sprawne użytkowanie w każdej sytuacji i o każdej porze roku.

Lekkie kompozytowe wózki umożliwiają przezwyciężenie niepełnosprawności i pozwolą na bezproblemowe poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Przykładem takiego rozwiązania jest Carbon Black, która zbudowała wózek inwalidzki prawie w całości z włókna węglowego dostosowany do wymagań klienta w zakresie rozmiaru i konfiguracji. Konstrukcja z włókna węglowego pozwoliło na znaczne obniżenie masy całej konstrukcji oraz poprawiło znacznie poprawić pochłanianie drgań i wstrząsów.

Zadaniem firmy Carbon Black było stworzenie najwyższej klasy lekkiego wózka skierowanego do aktywnego, niezależnego użytkownika, dla którego styl jest równie ważny jak praktyczność. Carbon Black miał być nie tylko bardzo minimalnym, lekkim wózkiem inwalidzkim, ale i wytrzymałym, a także na tyle odpornym, żeby nadawał się do codziennego użytku. W rezultacie powstał projekt na bazie monokoku, który może być produkowany na miarę pod klienta i wyposażany w szereg opcji.

Konstrukcja typu monokoku nie ma oddzielnej ramy – samo siedzisko jest kluczowym elementem konstrukcji, tworząc mocne, sztywny element, wykorzystujący możliwie najmniej elementów. Wszystkie kluczowe elementy można szybko i łatwo zdemontować , co ułatwia transport. Wózek waży tylko 8,5 kg z kołami i oponami.

Carbon Black oferuje hamulce tarczowe, które blokują piasty obu kół jednocześnie za pomocą jednej dźwigni. Dźwignia hamulca jest osadzona w krawędzi siedziska, dzięki czemu nigdy nie zaczepia się o ubranie jak również nie przeszkadza w trakcie poruszania się wózka.

W ofercie firmy znajdują się koła 26″ i 28″ wykonane prawie w całości z włókna węglowego. Firma wie jak ważna dla aktywnego użytkownika jest oszczędność wagi, ich największe koło po zamontowaniu opony waży tylko 1,3 kg.

źródło: www.carbonblacksystem.com oraz www.jeccomposites.com/

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Nadchodzące wydarzenia branżowe – zapraszamy do udziału i wystąpień

Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…

% dni temu

24. Międzynarodowa Konferencja Materiałów Kompozytowych (ICCM24) – kluczowe wydarzenie dla branży kompozytów

Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…

% dni temu

ExxonMobil rozszerza zastosowanie innowacyjnej technologii przetwarzania prętów zbrojeniowych na rynki globalne

Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…

% dni temu

Nowe możliwości finansowania projektów w dziedzinie zaawansowanych materiałów – konkursy UE w 2025 roku

Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…

% dni temu

Wyniki ankiety Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – priorytety na przyszłość

Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…

% dni temu