Kompozytowa kolej przyszłości

Sektor kolejowy w Chinach bardzo mocno się rozwinął od początku XXI wieku. Obecnie Chiny nazywane są krajem kolei dużych prędkości, a ich sieci kolejowe i miejskie szybko się zagęszczają. Obecnie, głównym celem jednego z chińskich producentów taboru kolejowego CRRC jest uniezależnienie się od zachodnich konkurentów i dostawców i dlatego w swoich najnowszych rozwiązaniach postanowił wykorzystać nowe materiały, takie jak włókno węglowe. 

Na ostatnich targach Innotrans w Berlinie, Niemcy, CRRC Qingdao Sifang, spółka zależna od chińskiego gigantycznego producenta taboru kolejowego CRRC, wzbudziła sensację, prezentując swój kompozytowy wagon z włókna węglowego przeznaczony do zastosowania w kolei i metrze, nazwany CETROVO. 

Nowy wagon jest o 13% lżejszy niż tradycyjny pociąg stalowy lub aluminiowy, co czyni go najlżejszym i najbardziej energooszczędnym pociągiem firmy i pierwszym tego typu w Chinach. Nowy pojazd posiada również szereg „inteligentnych” rozwiązań, w tym „okna z wyświetlaczami i lustra z ekranami dotykowymi zrealizowanymi w myśl idei integracji funkcji.

Przedstawiciele producenta wspominali, że zastosowanie materiałów z włókna węglowego pozwoliło na zbudowanie lżejszych i bardziej energooszczędnych pociągów, a użycie inteligentnych rozwiązań pozwoli na wprowadzenie usług mających na celu poprawę serwisu, eksploatacji i doznań podróżnych.

Pasażerowie mogą oglądać wiadomości, przeglądać strony internetowe, kupować bilety, oglądać filmy i programy telewizyjne na żywo przez funkcjonalne okna CETROVO. Pociąg jest również wyposażony w lusterka dotykowe z dostępem do Internetu, samoczyszczące się fotele, zaawansowaną technologię redukcji drgań i hałasu, zintegrowany system klimatyzacji i oświetlenia, który może „reagować” na zmieniające się warunki, aby podróż była przyjemniejsza.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Nowoczesne technologie wytwarzania kompozytów – przyszłość przemysłu tworzy się dziś

Przemysł kompozytowy znajduje się dziś w centrum uwagi globalnych rynków. Rosnące zapotrzebowanie na lekkie i…

% dni temu

„Kompozyty jutra – poznaj Strategię Rozwoju Zaawansowanych Materiałów i Technologii Kompozytowych w Polsce”

Polska stoi u progu rewolucji technologicznej: lekkie, wytrzymałe i ekologiczne materiały kompozytowe mają stać się…

% dni temu

Odkryj przyszłość budownictwa z kompozytami – obejrzyj film „Kompozyty w budownictwie przyszłości”

Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…

% dni temu

Politechnika Krakowska z nowym Centrum Zaawansowanych Rozwiązań – silne wsparcie dla przemysłu i kompozytów

W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…

% dni temu

Team Poland – nowe otwarcie dla polskich firm i branży kompozytowej na Ukrainie

Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…

% dni temu

Nowy portal „Usługi dla Nauki” – cyfrowe wsparcie dla nauki, biznesu i innowacji

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…

% dni temu