ciekawe produkty kompozytowe

Instalacja pilotażowa do produkcji welonów z domieszką CNT powstała w wyniku realizacji projektów UE

Autorzy: Anna Boczkowska, Paulina Latko-Durałek, Paweł Durałek, Kamil Dydek, Michał Towpik, Przemysław Kośmider (współpraca pomiędzy TMBK Partners i Politechniką Warszawską)

Kompozyty o osnowie polimerowej wzmacniane włóknami są szeroko stosowane w wielu aplikacjach, jednak ich właściwości użytkowe, a w szczególności przewodnictwo elektryczne nadal wymagają poprawy. Głównym celem pracy była poprawa przewodnictwa elektrycznego i właściwości mechanicznych polimerów wzmacnianych włóknami węglowymi (CFRP). Osiągnięto to poprzez wprowadzenie termoplastycznych welonów zawierających nanorurki węglowe (CNT), które umieszczono na wierzchu i pomiędzy każdą warstwą tkanin 2D. Termoplastyczne welony z domieszką CNT wytwarzano w procesie melt-blown w instalacji pilotażowej powstałej w wyniku realizacji projektów unijnych. Termoplastyczne welony z CNTs są innowacyjnym, lekkim materiałem pośrednim, który działa jako nośnik dla nanonapełniacza, pozwalając na łatwe i nieszkodliwe wprowadzenie przewodzących nanonapełniaczy do CFRP. Są one łatwe w obróbce i mogą być stosowane w standardowych procesach wytwarzania kompozytów. Potwierdzono, że wytworzone welony z domieszką CNT poprawiają przewodnictwo elektryczne do 7 S/m, poprawiając jednocześnie wytrzymałość na ścinanie międzywarstwowe (ILSS).

Słowa kluczowe: przewodnictwo elektryczne, tworzywa termoplastyczne, CNT, welony, melt-blown, ILSS

Welon z domieszką CNT wyprodukowany na instalacji pilotażowej należącej do TMBK Partners Sp. z o.o.

Całość artykułu można przeczytać w kolejnym wydaniu magazynu Lightweight.pl

Share
Disqus Comments Loading...

Powiązane

Łopaty turbin wiatrowych: czas zamknąć obieg materiałów kompozytowych

Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…

% dni temu

Pręty kompozytowe w budownictwie i infrastrukturze: stan obecny, trendy i perspektywy rozwoju w Polsce, Europie i na świecie

Wprowadzenie Współczesne budownictwo i infrastruktura stoją przed wyzwaniami związanymi z trwałością, odpornością na korozję, ekologią…

% dni temu

Współpraca przemysłowa i transfer technologii – kompozyty jako kluczowy obszar współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej

W dniach 13–16 maja 2025 r. w Nanjing (Chiny) odbyły się targi 2025 China-CEEC Young Science…

% dni temu

🇪🇺 Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Industry Days 2025 w Rzeszowie

W dniach 5–6 czerwca 2025 r. Rzeszów stał się centrum przemysłowej debaty Europy. W ramach prestiżowego wydarzenia European…

% dni temu

Współpraca z Koreą Południową – Polski Klaster Technologii Kompozytowych gospodarzem spotkania delegacji Kcarbon w Krakowie

9 czerwca 2025 r. w Krakowie, w Centrum Szkła i Ceramiki, odbyło się polsko-koreańskie spotkanie branżowe…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Lightweighting Network Conference 2025

W dniach 4–5 czerwca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja European Lightweighting…

% dni temu