ciekawe produkty kompozytowe

Instalacja pilotażowa do produkcji welonów z domieszką CNT powstała w wyniku realizacji projektów UE

Autorzy: Anna Boczkowska, Paulina Latko-Durałek, Paweł Durałek, Kamil Dydek, Michał Towpik, Przemysław Kośmider (współpraca pomiędzy TMBK Partners i Politechniką Warszawską)

Kompozyty o osnowie polimerowej wzmacniane włóknami są szeroko stosowane w wielu aplikacjach, jednak ich właściwości użytkowe, a w szczególności przewodnictwo elektryczne nadal wymagają poprawy. Głównym celem pracy była poprawa przewodnictwa elektrycznego i właściwości mechanicznych polimerów wzmacnianych włóknami węglowymi (CFRP). Osiągnięto to poprzez wprowadzenie termoplastycznych welonów zawierających nanorurki węglowe (CNT), które umieszczono na wierzchu i pomiędzy każdą warstwą tkanin 2D. Termoplastyczne welony z domieszką CNT wytwarzano w procesie melt-blown w instalacji pilotażowej powstałej w wyniku realizacji projektów unijnych. Termoplastyczne welony z CNTs są innowacyjnym, lekkim materiałem pośrednim, który działa jako nośnik dla nanonapełniacza, pozwalając na łatwe i nieszkodliwe wprowadzenie przewodzących nanonapełniaczy do CFRP. Są one łatwe w obróbce i mogą być stosowane w standardowych procesach wytwarzania kompozytów. Potwierdzono, że wytworzone welony z domieszką CNT poprawiają przewodnictwo elektryczne do 7 S/m, poprawiając jednocześnie wytrzymałość na ścinanie międzywarstwowe (ILSS).

Słowa kluczowe: przewodnictwo elektryczne, tworzywa termoplastyczne, CNT, welony, melt-blown, ILSS

Welon z domieszką CNT wyprodukowany na instalacji pilotażowej należącej do TMBK Partners Sp. z o.o.

Całość artykułu można przeczytać w kolejnym wydaniu magazynu Lightweight.pl

Share
Disqus Comments Loading...

Powiązane

Polski Klaster Technologii Kompozytowych i ICiMB na 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE 2025​Sieć Badawcza Łukasiewicz

W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. w Hotelu Zamek Topacz Resort & Art SPA pod…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych partnerem JEC Forum Central Europe 2025​

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) z dumą ogłasza swoje partnerstwo w nadchodzącym JEC Forum Central Europe…

% dni temu

Recykling kompozytów po niemiecku – czyli jak nadać drugie życie włóknom

Druga część artykułu dotyczącą recyklingu kompozytów w Niemczech Zrównoważony rozwój w praktyce – Niemcy udowadniają, że…

% dni temu

13 miliardów złotych na energetykę przyszłości – nowe szanse także dla sektora kompozytów

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) podpisano rekordowe umowy o łącznej wartości ponad 13 miliardów…

% dni temu

Rynek kompozytów w Europie w 2025 roku – stabilność, nowe impulsy i sektorowe szanse

Pomimo globalnych zawirowań gospodarczych, europejski sektor kompozytów wykazuje pozytywne oznaki odporności i potencjału wzrostu. Według…

% dni temu