Wydarzenie zorganizowane zostało przez Europejską Agencję ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) oraz Słowacką Agencję Rozwoju Inwestycji i Handlu (SARIO). Uczestnicy mieli okazję nawiązać kontakty, wymienić doświadczenia oraz poznać możliwości współpracy między klastrami z różnych regionów Europy i Ukrainy.
Polski Klaster Technologii Kompozytowych -Krajowy Klaster Kluczowy reprezentowany był przez Lidera PKTK dr inż. Andrzeja Czulak, koordynatora klastra. Oprócz PKTK był obecny przedstawiciel Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, pani Agnieszka Bachórz, kierownik zespołu ds. Zarządzania Inteligentnymi Specjalizacjami, a także dwa pozostałe Krakowa Klastry Kluczowe z Małopolski LifeScience oraz Klaster Zrównoważona Infrastruktura.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpień przedstawicieli EASME, SARIO oraz Komisji Europejskiej, którzy omówili obecną sytuację i perspektywy rozwoju klastrów na rynku europejskim. Następnie uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat strategii rozwoju klastrów na Ukrainie oraz możliwości współpracy z firmami i klastrami europejskimi.
Drugiego dnia wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne, podczas których eksperci z różnych branż omówili wyzwania i możliwości związane z integracją ukraińskich klastrów i firm w europejskie łańcuchy wartości. Panele dotyczyły takich sektorów, jak energetyka, przemysł, technologie informacyjne oraz rolnictwo.
W ramach „Clusters meet Regions and Matchmaking event” uczestnicy mieli również okazję do uczestnictwa w indywidualnych spotkaniach biznesowych. Dzięki temu przedstawiciele firm i klastrów mogli nawiązać bezpośrednie kontakty, omówić wspólne projekty i inicjatywy oraz poznać możliwości finansowania ze środków unijnych.Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem wyników spotkań i dyskusji oraz zaproszeniem uczestników do dalszej współpracy w ramach sieci europejskich klastrów. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że spotkanie przyczyni się do wzmocnienia współpracy gospodarczej między Ukrainą a krajami Unii Europejskiej oraz do integracji ukraińskich firm i klastrów w europejskie łańcuchy wartości.
📅 Data: 4–6 lutego 2025📍 Miejsce: Ptak Expo Warsaw Composite Poland 2024 to międzynarodowe forum, które gromadzi ekspertów, naukowców…
Automated Fiber Placement (AFP), czyli automatyczne układanie włókien, to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle kompozytowym,…
EUCIA (European Composites Industry Association) to wiodąca organizacja reprezentująca europejski przemysł kompozytowy. Jej celem jest…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…