BMW jest pierwszym producentem samochodów, który w produkcji masowej wytwarza samochód głównie z kompozytów.
BMW i3 zostało po raz pierwszy zaprezentowany w 2011 roku, a produkcja tego 5-drzwiowego miejskiego hatchbacka o napędzie elektrycznym rozpoczęła się w ostatnim kwartale roku 2013. Podczas gdy i3 jest tylko jednym z prawie stu różnych modeli samochodów elektrycznych, posiadających pojedyńcze elementy standardowego wyposażenia wykonane z CFRP, to i3 ma jedną ważną cechę: większość z tych pojazdów należy do kategorii samochodów luksusowych bądź tzw. super samochodów, przeznaczonych nie dla przeciętnego konsumenta.
Firma BMW zdecydowała się użyć FRP do wykonania całej karoserii części pasażerskiej – zarówno w i3 jak i i8, tylko z jednego względu: materiał jest tak wytrzymały jak stal, ale lżejszy o połowę. Firma twierdzi, że auto dzięki temu ma „niewiarygodnie czułe przyspieszenie, imponującą obsługę i niezaprzeczalną wydajność.”
Aby uzyskać małą wagę, model został zaprojektowany od podstaw i wykorzystuje CFRP zarówno w strukturze wewnętrznej jak i w nadwoziu pojazdu. Kompozytowy dach jest wykonany z recyklowanego włókna węglowego. Z planowanej docelowej wielkości produkcji 30.000 pojazdów w 2015 roku produkcja BMW i3 jest największą wykorzystującą elementy CFRP. Wytwarzanie i3 zużywa ponad 9,6 miliona funtów gotowego CFK w ciągu jednego roku
Francuska firma Lohr wprowadza nową jakość na lokalne linie kolejowe – Draisy, ultralekki elektryczny pociąg wykonany z kompozytów,…
📅 10–11 kwietnia 2025, Wrocław – podczas 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK)…
Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business –…
W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. w Hotelu Zamek Topacz Resort & Art SPA pod…
Życzenia w postaci audio: LINK
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) z dumą ogłasza swoje partnerstwo w nadchodzącym JEC Forum Central Europe…