BMW i3 – samochód kompozytowy

BMW jest pierwszym producentem samochodów, który w produkcji masowej wytwarza samochód głównie z kompozytów.

BMW i3 zostało po raz pierwszy zaprezentowany w 2011 roku, a produkcja tego 5-drzwiowego miejskiego hatchbacka o napędzie elektrycznym rozpoczęła się w ostatnim kwartale roku 2013. Podczas gdy i3 jest tylko jednym z prawie stu różnych modeli samochodów elektrycznych, posiadających pojedyńcze elementy standardowego wyposażenia wykonane z CFRP, to i3 ma jedną ważną cechę: większość z tych pojazdów należy do kategorii samochodów luksusowych bądź tzw. super samochodów, przeznaczonych nie dla przeciętnego konsumenta.
Firma BMW zdecydowała się użyć FRP do wykonania całej karoserii części pasażerskiej – zarówno w i3 jak i i8, tylko z jednego względu: materiał jest tak wytrzymały jak stal, ale lżejszy o połowę. Firma twierdzi, że auto dzięki temu ma „niewiarygodnie czułe przyspieszenie, imponującą obsługę i niezaprzeczalną wydajność.”
Aby uzyskać małą wagę, model został zaprojektowany od podstaw i wykorzystuje CFRP zarówno w strukturze wewnętrznej jak i w nadwoziu pojazdu. Kompozytowy dach jest wykonany z recyklowanego włókna węglowego. Z planowanej docelowej wielkości produkcji 30.000 pojazdów w 2015 roku produkcja BMW i3 jest największą wykorzystującą elementy CFRP. Wytwarzanie i3 zużywa ponad 9,6 miliona funtów gotowego CFK w ciągu jednego roku

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Andrzej Czulak

Powiązane

Łańcuchy dostaw a ich wpływ na ślad węglowy i potencjał globalnego ocieplenia (GWP)

Łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu śladu węglowego oraz potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów…

% dni temu

Cevotec wprowadza nowe funkcje oprogramowania do technologii FPP

Firma Cevotec, znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji produkcji kompozytów, ogłosiła wprowadzenie nowych funkcji…

% dni temu

Konferencje dotyczące materiałów i technologii kompozytowych na świecie

udostępnione dzieki współpracy z Sekcji Materiałów Niemetalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN 2nd International…

% dni temu

ResC4EU: Wzmacnianie Odporności Łańcuchów Dostaw dla Europejskich MŚP

W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, projekt ResC4EU stanowi odpowiedź na potrzebę…

% dni temu

Podsumowanie targów Composite Poland 2025: Innowacje i współpraca w branży kompozytowej

W dniach 4–6 lutego 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Composite…

% dni temu

Startupy napędzają innowacje w globalnym sektorze wodorowym

Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, wsparciem rządowym…

% dni temu