Ekspozycja PLASTPOL, która odbywała się na Targach w Kielce od 17 do 20 maja zajęła w tym roku zajęła 7 hal i 32 tysiące metrów kwadratowych. Stoiska zaprezentowało 772 wystawców z 32 krajów świata, z w tym Polski. Jak donoszą media targowe, wystawę odwiedziło 18 500 specjalistów, przekraczając tym samym rekord poprzedniego roku.
Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy to targi koncentrujące się głównie na przemyśle związanym z materiałami termoplastycznymi. Obserwując jednak trendy rozwoju tej branży można było znaleźć producentów urządzeń pozwalających na wytwarzanie elementów wzmacnianych włóknami. Jest to jeszcze bardzo wolno rozwijająca się dziedzina na obszarze Polski, jednak w kraju sąsiednim w Niemczech prowadzone są zaawansowane prace pozwalające na wprowadzenie tych rozwiązań do przemysłu samochodowego.
Komponentami wykorzystywanymi w procesie produkcji to Termoplastyczne Płyty Organiczne (Thermoplastic Organo Sheets), wykonane z różnego rodzaju osnowy termoplastycznej (PP, PA6, itd.) oraz ze wzmocnienia w postaci tkaniny szklanej. Jedynym mankamentem tej technologii jest wysoka cena Termoplastycznych Płyt Organicznych, co w dużej mierze spowalnia wprowadzenie na rynek w.w. rozwiązań.
W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…
Przez wiele lat Polska była postrzegana jako "montownia Europy", gdzie importowane półprodukty składano w gotowe…
Analiza i perspektywy W roku 2024 globalny rynek materiałów kompozytowych osiągnął poziom 13,5 miliona ton…