Technologie

1. Miejsce w kategorii „Technologia” – Design Sp. z o. o. – Unikalna technologia „zero waste” szybkiego formowania C-SMC pozwalająca na wytwarzanie skomplikowanych elementów z wewnętrznymi pustymi przestrzeniami funkcjonalnymi o dużej zmienności ścianek.

Technologie SMC (sheet moulding compound) i C-SMC (carbon sheet moulding compound) znane również jako Forged Carbon jest dobrze znane na rynku. 

C-SMC pozwala na szybkie formowanie części o różnej grubości ścianek, gdzie zastosowanie prepregów jest zbyt skomplikowane i czasochłonne, a pomimo wszystko wymagana jest tak wysoka wytrzymałość. Dlatego Forged Carbon jest idealny jako zamiennik dla części aluminiowych, będąc o 45% lżejszym. 

Przykład produktu 1

Carbon Design Sp. z o.o. opracowała nową technologię formowania pozwalającą na formowanie bardzo skomplikowanych części. Dzięki tej technologii możliwe jest formowanie struktur pustych przestrzennych struktur takich jak profile czy trójniki o dużej zmienności grubości ścianek. 

Przykład produktu 2

W opracowanej technologii przez Carbon Design Sp. z o.o. objętość elementu formowanego w procesie po zamknięciu formy jest z góry zdefiniowana, więc formowany materiał jest wypychany do tej ograniczonej przestrzeni, powodując zwiększenie zawartości włókien poprzez wypychanie nadmiaru żywicy. Jest to nie możliwe do uzyskania przy użyciu standardowej technologii formowania SMC/C-SMC. 

Warto wspomnieć, że formowanie C-SMC jest znacznie trudniejsze niż SMC ze względu na większą zawartość objętościową włókien i brak dodatków wspomagających płynięcie materiału.

Wykonane elementy w technologii „zero waste”

 Jest to bardzo ważne z punktu widzenia kosztów dotyczących, powstających odpadów, czasu wykończenia i wpływa pozytywnie na ochronę środowiska.

W technologii opracowanej przez Carbon Design Sp. z o.o. odpady stanowią jedynie około 1% wsadu oczywiście w zależności od geometrii elementu, a ograniczona wielkość wypraski minimalizuje czas wykończenia.

Do tej pory, w przypadku struktur pustych opartych na materiale C-SMC, na rynku dostępne były dwie możliwości formowania tego typu struktur. Jedną z nich było formowanie struktury monolitu, a następnie jej frezowanie. Skutkowało to pociętymi włóknami, mniejszą wytrzymałością, mniejszą sztywnością, marnowaniem do 70% materiału i dodatkowym procesem frezowania.

Wykonany element mufy podsiodłowej w technologii Forged Carbon

Drugim rozwiązaniem było uformowanie dwóch połówek części o strukturze pustej, a następnie sklejenie ich ze sobą. To skutkowało wyższymi kosztami form (potrzebne są dwie formy) i słabszym obszarem klejenia oraz wyższą wagą ze względu na powierzchnię potrzebną do sklejenia tych elementów. 

Nagroda – Innowacja Branży Kompozytowej 2022 – kategoria Technologia

Opracowana przez Carbon Design Sp. z o.o. technologia rozwiązała te problemy i dzięki temu firma produkuje elementy wysokowytrzymałe z funkcjonalnymi przestrzeniami pustymi w jednym kroku technologicznym, redukując znacznie odpady, czas wytwarzania a w rezultacie również koszt docelowych elementów na bazie popularnego „carbonu” 

więcej na www.carbon-design.eu

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Wyniki ankiety Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – priorytety na przyszłość

Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…

% dni temu

Polskie Mosty Technologiczne: Nowa Edycja Wsparcia dla Branży Zaawansowanych Materiałów Kompozytowych

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) ogłosiła kolejną edycję programu Polskie Mosty Technologiczne (PMT), skierowanego…

% dni temu

Współpraca Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych z Singapurem – Możliwości i Nowe Perspektywy

Polski Klaster Technologii Kompozytowych dostrzega ogromny potencjał współpracy z singapurskimi firmami, zwłaszcza w kontekście wydarzenia…

% dni temu

Najnowszy raport PARP: Sektor budowy i wykańczania budowli w Polsce 2024

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z ekspertami z branży budowlanej opracowała anglojęzyczny raport…

% dni temu

Otwarcie platformy RESC4EU wspierającej firmy w walce z zakłóceniami w łańcuchu dostaw

Platforma RESC4EU zostanie oficjalnie otwarta podczas 13. Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w dniach 16-17 października 2024 roku w Krakowie.…

% dni temu