Event

Współpraca przemysłowa i transfer technologii – kompozyty jako kluczowy obszar współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej

W dniach 13–16 maja 2025 r. w Nanjing (Chiny) odbyły się targi 2025 China-CEEC Young Science & Technology Talents Exchange, które zgromadziły przedstawicieli rządów, przemysłu i nauki z Chin oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Jednym z istotnych wątków wydarzenia była rosnąca rola nowoczesnych materiałów kompozytowych w budowaniu współpracy technologicznej pomiędzy regionami.

Podczas forum gospodarczego i spotkań bilateralnych wielokrotnie podkreślano, że zaawansowane materiały, w tym kompozyty, są filarem zielonej transformacji i nowoczesnego przemysłu – od lotnictwa i motoryzacji, przez energetykę, po nowe zastosowania w sektorze konsumenckim.

W wydarzeniu wziął udział również Polski Klaster Technologii Kompozytowych, który zaprezentował potencjał polskich firm, instytutów badawczych i uczelni w zakresie projektowania i produkcji zaawansowanych materiałów kompozytowych. Klaster podkreślił gotowość do współpracy z partnerami z Chin w ramach wspólnych projektów B+R, inwestycji oraz tworzenia zrównoważonych łańcuchów dostaw. Przedstawiciele klastra zwrócili uwagę m.in. na znaczenie bio-kompozytów oraz potrzeby rozwoju kompetencji w zakresie cyfrowych narzędzi do projektowania i analizy struktur kompozytowych.

Z chińskiej strony zaprezentowano dynamicznie rozwijający się sektor materiałów wysokowydajnych, w tym włókien węglowych i aramidowych oraz technologii przetwarzania. Partnerzy z CEE zostali zaproszeni do udziału w programach testowania i lokalizacji produkcji, co może stanowić impuls do powstawania transregionalnych łańcuchów dostaw kompozytów.

Kompozyty jako most między regionami

Spotkania w Nanjing wyraźnie pokazały, że materiały kompozytowe mogą pełnić rolę technologicznego mostu łączącego potencjał badawczo-przemysłowy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie ważna jest tu synergia pomiędzy chińską skalą i zasobami a europejską kreatywnością, zwinnością i ukierunkowaniem na zrównoważony rozwój.

Share
Disqus Comments Loading...

Powiązane

Łopaty turbin wiatrowych: czas zamknąć obieg materiałów kompozytowych

Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…

% dni temu

Pręty kompozytowe w budownictwie i infrastrukturze: stan obecny, trendy i perspektywy rozwoju w Polsce, Europie i na świecie

Wprowadzenie Współczesne budownictwo i infrastruktura stoją przed wyzwaniami związanymi z trwałością, odpornością na korozję, ekologią…

% dni temu

🇪🇺 Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Industry Days 2025 w Rzeszowie

W dniach 5–6 czerwca 2025 r. Rzeszów stał się centrum przemysłowej debaty Europy. W ramach prestiżowego wydarzenia European…

% dni temu

Współpraca z Koreą Południową – Polski Klaster Technologii Kompozytowych gospodarzem spotkania delegacji Kcarbon w Krakowie

9 czerwca 2025 r. w Krakowie, w Centrum Szkła i Ceramiki, odbyło się polsko-koreańskie spotkanie branżowe…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Lightweighting Network Conference 2025

W dniach 4–5 czerwca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja European Lightweighting…

% dni temu

Sesja Młodych na konferencji „Modyfikacja Polimerów 2025” – zaproszenie do udziału

W ramach nadchodzącej XXVII edycji Konferencji Naukowej „Modyfikacja Polimerów”, organizowanej przez Katedrę Inżynierii i Technologii Polimerów Politechniki…

% dni temu