Dzisiaj na Wiśle w okolicach zamku Wawel odbyło się wodowanie kompozytowej łódki Solar Boat AGH ochrzczonej Baśka. Na wspaniale przygotowanej imprezie zjawiły się władze uczelni oraz zaproszeni sponsorzy i studenci.
Notatka otrzymana od AGH Solar Boat:
Studenci AGH zaprezentowali efekt finalny projektu AGH Solar Boat. 13 czerwca pierwsza łódź solarna na AGH została zwodowana w zakolu Wisły przy Bulwarze Czerwieńskim.
Jednoosobowa łódź zasilana jest wyłącznie energią słoneczną. Liczy 6 metrów długości oraz 1,4 m szerokości, a jej zanurzenie dochodzi do 1,2 m. Ważąca 75 kg konstrukcja składa się z bardzo lekkiego, bo 35 kilogramowego kadłuba z kompozytu węglowego oraz paneli słonecznych, akumulatora oraz elektroniki odpowiadającej za sterowanie. Łódź wyposażona jest w sześć paneli słonecznych o łącznej mocy 1000 W. Dzięki hydroskrzydłom, częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, łódź będzie osiągać prędkość około 16 węzłów (8 m/s).
Warto dodać, że zaprezentowana łódź w lipcu wystartuje na prestiżowych, międzynarodowych zawodach łodzi solarnych organizowanych w Monako. Wydarzenie to zostało stworzone z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowaniu innowacyjnych działań. W wyścigu biorą udział drużyny z całego świata, a łodzie wystawiane są w 3 kategoriach – V20, Open Class oraz A Class, w której udział weźmie zespół AGH Solar Boat. Łódź studentów z AGH będzie jedyną łodzią z Polski na tegorocznych zawodach w Monako.
Przez ostatnie dwa lata nad łodzią pracowało blisko 50 osób z 7 wydziałów. Prace koordynowane były przez Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski AGH.
Uroczystego odsłonięcia łodzi dokonali Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik. Zgodnie z żeglarską tradycją, podczas uroczystości prof. A. Siwik, jako matka chrzestna łodzi, nadała jej imię „Baśka”. Po raz pierwszy za sterami łodzi usiadł jej główny konstruktor inż. Bartosz Przepiórski.
Partnerem projektu jest firma Ericsson, której eksperci wsparli studentów w zakresie programowania łodzi. W prace zaangażowany był też włoski architekt, Alessandro Vismara, który wspierał zespół w zakresie projektowania łodzi.
Na załączonym filmie można zobaczyć wodowanie łódki jak również pierwszy dziewiczy rejs. Przedstawiciele Solar Boat AGH obiecali że dostarczą więcej informacji na które z niecierpliwością czekamy.
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…
Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…