ciekawe produkty kompozytowe

Włókna naturalne w strukturach kompozytowych – JEC 2019

Użycie materiałów kompozytowych datuje się od wieków temu, a wszystko zaczęło się od włókien naturalnych. W starożytnym Egipcie około 3 000 lat temu glina była wzmacniana słomą do budowy ścian. Później włókno naturalne straciło swoje zainteresowanie. Wprowadzono inne bardziej trwałe materiały budowlane, takie jak metale. W latach 60-tych XX wieku nastąpił rozwój materiałów kompozytowych, gdy włókna szklane w połączeniu z wytrzymałą, sztywną żywicą mogły być produkowane na dużą skalę. W ciągu ostatniej dekady ponownie wzrosło zainteresowanie włóknami naturalnymi jako substytutem szkła, motywowane potencjalnymi korzyściami wynikającymi z oszczędności masy, niższej ceny surowców oraz „recyklingu termicznego” lub ekologicznych korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony, włókna naturalne mają swoje wady, które muszą zostać rozwiązane, aby mogły być konkurencyjne wobec szkła. Włókna naturalne mają niższą trwałość i wytrzymałość niż włókna szklane. Jednak ostatnio opracowane metody obróbki włókien znacznie poprawiły te właściwości, dlatego ponownie świat zaczął się interesować włóknami naturalnymi.

Na targach JEC 2019 pojawiło się wiele produktów wykorzystujących włókna naturalne. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudzały elementy zbiornika motoru sportowego, i jak można zauważyć na poniższych zdjęciach włókna naturalne nadają bardzo ciekawy, przyjemny i ciepły wygląd strukturą i predestynowane są do rozwiązań designerskich.

Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Włókna naturalne w kompozytach
Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Łopaty turbin wiatrowych: czas zamknąć obieg materiałów kompozytowych

Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…

% dni temu

Pręty kompozytowe w budownictwie i infrastrukturze: stan obecny, trendy i perspektywy rozwoju w Polsce, Europie i na świecie

Wprowadzenie Współczesne budownictwo i infrastruktura stoją przed wyzwaniami związanymi z trwałością, odpornością na korozję, ekologią…

% dni temu

Współpraca przemysłowa i transfer technologii – kompozyty jako kluczowy obszar współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej

W dniach 13–16 maja 2025 r. w Nanjing (Chiny) odbyły się targi 2025 China-CEEC Young Science…

% dni temu

🇪🇺 Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Industry Days 2025 w Rzeszowie

W dniach 5–6 czerwca 2025 r. Rzeszów stał się centrum przemysłowej debaty Europy. W ramach prestiżowego wydarzenia European…

% dni temu

Współpraca z Koreą Południową – Polski Klaster Technologii Kompozytowych gospodarzem spotkania delegacji Kcarbon w Krakowie

9 czerwca 2025 r. w Krakowie, w Centrum Szkła i Ceramiki, odbyło się polsko-koreańskie spotkanie branżowe…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Lightweighting Network Conference 2025

W dniach 4–5 czerwca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja European Lightweighting…

% dni temu