Artykuły

Shelby GT500CR – nowe, szanty z kompozytów węglowych

Autor: Marcin Godzierz

Żadnemu fanowi motoryzacji nie trzeba przedstawiać takiego klasyka jak Ford Mustang Shelby GT500CR. Auto to w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, a klasyczny 7.0 litrowy silnik o mocy 550 koni mechanicznych zyskał wielu amatorów na całym świecie. Produkowany w latach 1967-1968 wykonany był prawie w całości ze stali, co sprawiało że samochód ważył około 1500 kg. Rama tego kultowego samochodu stała się wzorem dla dwóch unowocześnionych wersji Mustanga Shelby GT500CR – rosyjskiego samochodu elektrycznego Aviar R67 i amerykańskiej wersji z 5.0 litrowym silnikiem benzynowym wyprodukowanej przez firmę Classic Recreations. Co ważne, obydwa te samochody mają praktycznie całe poszycie, łącznie z elementami nośnymi, wykonane z włókna węglowego. To sprawia, że samochód jest zdecydowanie lżejszy, a przez to i bardziej ekologiczny.

Karoseria z kompozytu węglowego

Trzeba przyznać, że karoseria wykonana z włókna węglowego prezentuje się fenomenalnie. Oczywiście finalnie samochody są malowane na konkretny kolor i wyposażone odpowiednio, jak przystało na klasę premium.

Karoseria z włókna węglowego
Kompozytowe poszycie samochodu
Aviar R67

Ford Mustang Shelby GT500CR odrestaurowany przez firmę Classic Recreations

Źródło: aviarmotors.com, classic-recreations.com, carbuzz.com

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Polski Klaster Technologii Kompozytowych i ICiMB na 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE 2025​Sieć Badawcza Łukasiewicz

W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. w Hotelu Zamek Topacz Resort & Art SPA pod…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych partnerem JEC Forum Central Europe 2025​

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) z dumą ogłasza swoje partnerstwo w nadchodzącym JEC Forum Central Europe…

% dni temu

Recykling kompozytów po niemiecku – czyli jak nadać drugie życie włóknom

Druga część artykułu dotyczącą recyklingu kompozytów w Niemczech Zrównoważony rozwój w praktyce – Niemcy udowadniają, że…

% dni temu

13 miliardów złotych na energetykę przyszłości – nowe szanse także dla sektora kompozytów

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) podpisano rekordowe umowy o łącznej wartości ponad 13 miliardów…

% dni temu

Rynek kompozytów w Europie w 2025 roku – stabilność, nowe impulsy i sektorowe szanse

Pomimo globalnych zawirowań gospodarczych, europejski sektor kompozytów wykazuje pozytywne oznaki odporności i potencjału wzrostu. Według…

% dni temu