Technologie

Pultruzja – kompozyty pultrudowane – najkrótsza linia świata

Pultruzja (ang. pultrusion) – wyciąganie, przeciąganie jest procesem przebiegającym w sposób odwrotny do powszechnie znanego procesu wytłaczania (wyciskania) (ang. extrusion). Proces pultruzji został zastosowany do produkcji półwyrobów (prętów, kształtowników) z ŻWS (żywic wzmocnionych włóknami szklanymi) już w latach 50 – tych. Produkowanie tych półwyrobów wymusiły potrzeby militarne, a później sportowe.

Zawsze linie do Pultruzji osiągały kilkudziesięciometrowe długości, ale wiodący specjalista w dziedzinie pultruzji Thomas Technik & Innovation (TTI) mówi, że zmieni zasadady obowiązujące w tym świecie dzięki pullCUBE, najkrótszej na świecie maszyny do pultruzji, która miała zostać pokazana na JEC World 2020. Według firmy, przy długości zaledwie 3,5 metra, maszyny pullCUBE są o około 75% krótsze niż istniejące do tej pory urządzenia, co zapewnia producentom oszczędność miejsca i jak również mobilność.

Thomas Technik & Innovation’s pullCUBE. © TTI.

Przy długości zaledwie 3,5 m, maszyny pullCUBE pozwalają producentom na montaż maszyn w istniejących zakładach bez konieczności rozbudowy hal produkcyjnych. Maszyny pullCUBE są tak łatwe w transporcie i szybkie w instalacji, że można je nawet przemieszczać w obszarze jednej hali. Firma zapewnia, że pullCUBE potrafi produkować bez ograniczeń długości, co umożliwia produkcję pełnowymiarowych profili konstrukcyjnych dla dużych projektów budowlanych, takich jak np. mosty.

Ponadto TTI przeprojektował proces rozruchu, skracając drogę maszyny i znacznie ograniczając ilość odpadów powstających podczas wstępnego uruchamiania. Znacznie zredukowano również ilość odpadów produkcyjnych, ponieważ nie jest już konieczne regularne czyszczenie form – co optymalizuje koszty i wydajność przy produkcji wielkoseryjnej.

W przypadku profili węglowych, których cena za metr wynosi 10 EUR, przy 3 zmianach i normalnym czyszczeniu co 20 minut, TTI szacuje roczne oszczędności na ponad 144.000 EUR.

Chevrolet Corvette Stingray 2020

Nowa maszyna pullCUBE wykorzystuje opatentowaną przez TTI technologię ruchomej formy i proces pultruzji promieniowej i może być przystosowana do produkcji zarówno prostych jak i zakrzywionych profili. Firma TTI i jej amerykański klient Shape Corp niedawno zademonstrowali zalety technologii TTI, wprowadzając na rynek pierwszy w branży motoryzacyjnej zakrzywiony, wytłaczany wielowarstwowo zderzak z włókna węglowego dla Chevroleta Corvette Stingray 2020. Ten wysoce funkcjonalny element zapewnił według TTI redukcję masy o 50% i wydajność produkcji 70.000 części rocznie.

Chevrolet Corvette Stingray 2020

Źródło: Inside Composites; Thomas Technik & Innovation’s pullCUBE. © TTI

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Polska prezentuje innowacje w technologiach kompozytowych na Global Industry w Paryżu

W ramach wystąpień na prestiżowych targach Global Industry w Paryżu, Polska stanęła na wysokości zadania,…

% dni temu

Targi GLOBAL INDUSTRIE 2024

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na prestiżowych targach GLOBAL INDUSTRIE International Trade…

% dni temu

Międzynarodowe konsorcjum uruchamia inicjatywę wspierającą europejskie firmy w budowie odpornych łańcuchów dostaw

Oslo, Norwegia, 9 marca 2024 - Konsorcjum ResC4EU z dumą ogłasza uruchomienie swojej inicjatywy współpracy…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych: Na Froncie Innowacji w Druku 3D

W obliczu nieustannie rosnącej roli technologii druku 3D w przemyśle produkcyjnym, Polski Klaster Technologii Kompozytowych…

% dni temu

1. “Ukrainian – Polish – German Virtual Meeting”

“Modern composite and construction materials and technologies today and in the future” Wirtualne spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie…

% dni temu

Wspólnie ku Przyszłości Wodorowej: Kluczowe Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii wodorowych, Polski Klaster Technologii Kompozytowych miał zaszczyt uczestniczyć w…

% dni temu