Projekt „OFFSHORE” jest inicjatywą współpracy między Polską a Norwegią, finansowaną przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez Granty EOG/Norweskie Granty. Jego głównym celem jest stworzenie zrównoważonych partnerstw pomiędzy polskimi i norweskimi ośrodkami badawczymi, przedsiębiorstwami i klastrami działającymi w sektorze odnawialnej energii morskiej, aby sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie badań, rozwoju i innowacji w tej dziedzinie.
Projekt koncentruje się na dwóch uzupełniających się filarach, w których partnerzy wykazują szczególne mocne strony:
W ramach projektu planowane są różne działania takie jak:
Konsorcjum projektu składa się z 5 partnerów, w tym z małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji badawczo-rozwojowych. Do najważniejszych należą: Fundacja Partnerów Technologicznych w Warszawie, która jest koordynatorem projektu, Uniwersytet w Stavanger w Norwegii, oraz klastry NOW (Norwegian Offshore Wind) i PKTK (Polski Klaster Technologii Kompozytowych), które łącznie reprezentują ponad 400 członków (więcej na OFFSHORE).
Tegoroczne targi JEC World 2025 w Paryżu, obchodzące 60-lecie istnienia, jasno pokazały, że kompozyty na bazie włókien naturalnych –…
W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…
Przez wiele lat Polska była postrzegana jako "montownia Europy", gdzie importowane półprodukty składano w gotowe…