Event

Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Lightweighting Network Conference 2025

W dniach 4–5 czerwca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja European Lightweighting Network (ELN). To prestiżowe wydarzenie zgromadziło ekspertów z całej Europy, których łączy wspólny cel: redukcja masy produktów jako kluczowy element ograniczania emisji CO₂ oraz ilości odpadów przemysłowych.

Tematyka konferencji dotyczyła m.in. zastosowania kompozytów i struktur lekkich, które w coraz większym stopniu kształtują przyszłość globalnego przemysłu. Redukcja masy elementów konstrukcyjnych przekłada się nie tylko na niższy ślad węglowy w procesie produkcji, ale również na zwiększoną efektywność energetyczną gotowych produktów.

Tegoroczna edycja miała również wymiar symboliczny – wydarzenie wpisuje się w prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej, podkreślając aktywność krajowych instytucji w europejskim dialogu przemysłowym.

Konferencję otworzył Dyrektor Łukasiewicz – KIT dr inż. Damian Gąsiorek, a w sesji inauguracyjnej głos zabrały również: Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa oraz dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej.

W prezentacji Politechniki Warszawskiej, Pan dr inż. Bartłomiej Przybyszewski przedstawił również dobre praktyki współpracy uczelni z Polskim Klasterem Technologii Kompozytowych.

Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.:
– Daniel Liebermann – Ministerstwo Gospodarki (Luksemburg)
– Werner Losscheider – Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (Niemcy)
– Jürgen Tiedje – Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji
– Walter Mauritsch – Federalne Ministerstwo Klimatu, Środowiska i Innowacji (Austria)

Wydarzenie zgromadziło 96 uczestników z 15 krajów, w tym z Niemiec, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Francji, Włoch, Finlandii, Turcji oraz Polski.

Podczas dwóch dni konferencji odbyły się prezentacje eksperckie, panele dyskusyjne i wizyty w centrach badawczych Instytutu. W jednym z paneli, poświęconym wdrażaniu lekkich technologii w przemyśle, aktywnie uczestniczył Jarosław Frydel, Zastępca Dyrektora ds. Komercjalizacji w Łukasiewicz – KIT.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych z dumą uczestniczył w wydarzeniu jako partner merytoryczny i aktywny promotor rozwoju technologii lekkich i kompozytowych w Polsce. Jesteśmy przekonani, że udział w European Lightweighting Network to istotny krok w kierunku budowania silnych europejskich łańcuchów wartości opartych na innowacjach i zrównoważonym rozwoju.

Share
Disqus Comments Loading...

Powiązane

Nowoczesne technologie wytwarzania kompozytów – przyszłość przemysłu tworzy się dziś

Przemysł kompozytowy znajduje się dziś w centrum uwagi globalnych rynków. Rosnące zapotrzebowanie na lekkie i…

% dni temu

„Kompozyty jutra – poznaj Strategię Rozwoju Zaawansowanych Materiałów i Technologii Kompozytowych w Polsce”

Polska stoi u progu rewolucji technologicznej: lekkie, wytrzymałe i ekologiczne materiały kompozytowe mają stać się…

% dni temu

Odkryj przyszłość budownictwa z kompozytami – obejrzyj film „Kompozyty w budownictwie przyszłości”

Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…

% dni temu

Politechnika Krakowska z nowym Centrum Zaawansowanych Rozwiązań – silne wsparcie dla przemysłu i kompozytów

W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…

% dni temu

Team Poland – nowe otwarcie dla polskich firm i branży kompozytowej na Ukrainie

Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…

% dni temu

Nowy portal „Usługi dla Nauki” – cyfrowe wsparcie dla nauki, biznesu i innowacji

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…

% dni temu