Ultralekki samolot - kompozyty węglowe
W tym roku na wystawie kompozytowej JEC World w Paryżu wyodrębniono obszar dla innowacyjnych rozwiązań dotyczących przemysłu lotniczego – zwane Planet AERO.
Dominowały głównie rozwiązania, w których wykorzystano kompozyty węglowe.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się samochód kompozytowy z możliwością latania, taki „auto-samolot”. Prawdopodobnie jest to kompletnie nowa dziedzina pojazdów. W mojej opinii jest to krok w kierunku zbudowania tzw. pojazdu latającego.
Zasadniczo, jeśli w nowoczesnych samolotach pasażerskich stosuje się kompozyty i to w ilości przekraczającej 50% całej struktury, ten przemysł będzie wywierał presję na poddostawców, żeby szukali lżejszych rozwiązań na pozostałe elementy, które wykonane są z klasycznych materiałów konstrukcyjnych.
Bardzo proszę o zapoznanie się z przedstawionymi rozwiązaniami i ewentualnie o komentarze, pomysły uwagi.
Uwaga na samym dole strony – film!
Sposób wytwarzania elementu konstrukcji lotniczych metodą Fibre Tape Placement
Analiza i perspektywy W roku 2024 globalny rynek materiałów kompozytowych osiągnął poziom 13,5 miliona ton…
Światowe cele klimatyczne, presja społeczna i rozwój technologiczny zmieniają oblicze przemysłu. W centrum tej rewolucji…
Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business –…
Francuska firma Lohr wprowadza nową jakość na lokalne linie kolejowe – Draisy, ultralekki elektryczny pociąg wykonany z kompozytów,…
📅 10–11 kwietnia 2025, Wrocław – podczas 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK)…
Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business –…