Ultralekki samolot - kompozyty węglowe
W tym roku na wystawie kompozytowej JEC World w Paryżu wyodrębniono obszar dla innowacyjnych rozwiązań dotyczących przemysłu lotniczego – zwane Planet AERO.
Dominowały głównie rozwiązania, w których wykorzystano kompozyty węglowe.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się samochód kompozytowy z możliwością latania, taki „auto-samolot”. Prawdopodobnie jest to kompletnie nowa dziedzina pojazdów. W mojej opinii jest to krok w kierunku zbudowania tzw. pojazdu latającego.
Zasadniczo, jeśli w nowoczesnych samolotach pasażerskich stosuje się kompozyty i to w ilości przekraczającej 50% całej struktury, ten przemysł będzie wywierał presję na poddostawców, żeby szukali lżejszych rozwiązań na pozostałe elementy, które wykonane są z klasycznych materiałów konstrukcyjnych.
Bardzo proszę o zapoznanie się z przedstawionymi rozwiązaniami i ewentualnie o komentarze, pomysły uwagi.
Uwaga na samym dole strony – film!
Sposób wytwarzania elementu konstrukcji lotniczych metodą Fibre Tape Placement
Łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu śladu węglowego oraz potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów…
Firma Cevotec, znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji produkcji kompozytów, ogłosiła wprowadzenie nowych funkcji…
udostępnione dzieki współpracy z Sekcji Materiałów Niemetalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN 2nd International…
W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, projekt ResC4EU stanowi odpowiedź na potrzebę…
W dniach 4–6 lutego 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Composite…
Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, wsparciem rządowym…