W tym roku na wystawie kompozytowej JEC World w Paryżu wyodrębniono obszar dla innowacyjnych rozwiązań dotyczących przemysłu lotniczego – zwane Planet AERO.
Dominowały głównie rozwiązania, w których wykorzystano kompozyty węglowe.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się samochód kompozytowy z możliwością latania, taki „auto-samolot”. Prawdopodobnie jest to kompletnie nowa dziedzina pojazdów. W mojej opinii jest to krok w kierunku zbudowania tzw. pojazdu latającego.
Zasadniczo, jeśli w nowoczesnych samolotach pasażerskich stosuje się kompozyty i to w ilości przekraczającej 50% całej struktury, ten przemysł będzie wywierał presję na poddostawców, żeby szukali lżejszych rozwiązań na pozostałe elementy, które wykonane są z klasycznych materiałów konstrukcyjnych.
Bardzo proszę o zapoznanie się z przedstawionymi rozwiązaniami i ewentualnie o komentarze, pomysły uwagi.
Uwaga na samym dole strony – film!
Sposób wytwarzania elementu konstrukcji lotniczych metodą Fibre Tape Placement
Automated Fiber Placement (AFP), czyli automatyczne układanie włókien, to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle kompozytowym,…
EUCIA (European Composites Industry Association) to wiodąca organizacja reprezentująca europejski przemysł kompozytowy. Jej celem jest…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…