Popyt na elementy wytwarzane z materiałów kompozytowych na rynku motoryzacyjnym coraz bardziej wzrasta. Głównie, ze względu lepszy stosunek wytrzymałości/wagi niż w tradycyjnych materiałach, pozwalający na zmniejszenie zużycia paliwa w silnikach pojazdów spalinowych, a z drugiej strony, stanowi rozwiązanie problemów dla samochodów elektrycznych/hybrydowych, umożliwiając transport większych/cięższych baterii. Możemy śmiało powiedzieć, że dla samochodów elektrycznych korzystanie z materiałów kompozytowych jest koniecznością, gdyż bez redukcji masy samochód elektryczny nie może istnieć.
Opracowanie materiałów typu A.S.SET, oraz zoptymalizowanie ich procesów przetwórczych, może zagwarantować osiągnięcie celu szybkiego, taniego i powtarzalnego seryjnego wytwarzania elementów kompozytowych, ponieważ materiał ten ma bardzo dobre i stabilne właściwości mechaniczne (jak termoutwardzalne materiały kompozytowe), a może być przetwarzany bardzo łatwo i szybko (jak materiały termoplastyczne).
W szczególności, gdy porówna się rozwiązania Resin Powder Moulding (RPM) i Thermoset Sheet Forming (TSF) ze obecnym stanem techniki.
Główne zaletami technologii RPM / TSF są:
w porównaniu z tradycyjnymi technologiami (prepregi, laminowanie ręcznie i utwardzanie w autoklawach):
W porównaniu z bardziej zaawansowanymi technologiami przeznaczonymi dla przemysłu samochodowego, bazujących na osnowie termoutwardzalnej:
HP-RTM:
Prepreg Compression Moulding:
Prasowanie na mokro – wet pressing
W porównaniu z zaawansowanymi technologiami, opartymi na osnowie termoplastycznej:
Thermoplastic Compression Moulding (termoformowanie płyt termoplastycznych)
Więcej informacji na:
Polski Klaster Technologii Kompozytowych dostrzega ogromny potencjał współpracy z singapurskimi firmami, zwłaszcza w kontekście wydarzenia…
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z ekspertami z branży budowlanej opracowała anglojęzyczny raport…
Platforma RESC4EU zostanie oficjalnie otwarta podczas 13. Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w dniach 16-17 października 2024 roku w Krakowie.…
Mazowsze czerpie korzyści z owocnej współpracy polsko-niemieckiej w obszarze nauki i badań, co ma ogromny…
Z ogromną radością informujemy, że Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO, organizowane corocznie…
Szanowni Członkowie Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych oraz Przyjaciele Branży Kompozytowej! Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić…