Nawijanie czy wyplatanie

Odwieczne pytanie konstruktorów kompozytów – nawijać czy wyplatać struktury kompozytów o profilu zamkniętym. Na poniższym zdjęciu pokazano przykłady wytwarzanych elementów kompozytowych za pomocą wyplatania bądź nawijania. jak można zauważyć elementy o bardziej skomplikowanym kształcie czyli trójniki Czwórnik i elementy zakrzewione wykonane zostały metodą oplatania z tego względu, że kształt uniemożliwiał zainstalowanie ich na nawijarce. W przypadku elementów prostych takich jak rury bądź zbiorniki wykorzystano proces nawijania ze względu na nieskomplikowany rozkład naprężeń oraz geometrię. Proces nawijania na rdzeniu w kształcie trójnika bądź czwórnika jest procesem wyjątkowo skomplikowanym, wymagającym wielu kroków technologicznych, a w przypadku wytwarzania wielkoseryjnego dużą rolę odgrywa szybkość wytwarzania jak również automatyzacja procesu. Proces nawijania system jest jedynie procesem półautomatyczna i konieczny jest stały nadzór pracownika. Pełną automatyzację oferuje proces wyplatania, w którym to wyplatarka bądź oplatarka zintegrowana jest z manipulatorem zapewniający wysoką powtarzalność oraz pełną automatyzację procesu. Zaangażowanie pracownika ograniczone jest jedynie do naciśnięcia przycisku start.

Obecnie wytwarza się zbiorniki np. do zastosowania w pojazdach samochodowych zasilanych CNG, objiema metodami i w obu przypadkach sprawdzają się one doskonale. Jedynie można zauważyć, że zbiorniki wyplatane są o kilka procent lżejsze.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Andrzej Czulak

Powiązane

Nadchodzące wydarzenia branżowe – zapraszamy do udziału i wystąpień

Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…

% dni temu

24. Międzynarodowa Konferencja Materiałów Kompozytowych (ICCM24) – kluczowe wydarzenie dla branży kompozytów

Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…

% dni temu

ExxonMobil rozszerza zastosowanie innowacyjnej technologii przetwarzania prętów zbrojeniowych na rynki globalne

Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…

% dni temu

Nowe możliwości finansowania projektów w dziedzinie zaawansowanych materiałów – konkursy UE w 2025 roku

Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…

% dni temu

Wyniki ankiety Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – priorytety na przyszłość

Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…

% dni temu