Nawijanie czy wyplatanie

Odwieczne pytanie konstruktorów kompozytów – nawijać czy wyplatać struktury kompozytów o profilu zamkniętym. Na poniższym zdjęciu pokazano przykłady wytwarzanych elementów kompozytowych za pomocą wyplatania bądź nawijania. jak można zauważyć elementy o bardziej skomplikowanym kształcie czyli trójniki Czwórnik i elementy zakrzewione wykonane zostały metodą oplatania z tego względu, że kształt uniemożliwiał zainstalowanie ich na nawijarce. W przypadku elementów prostych takich jak rury bądź zbiorniki wykorzystano proces nawijania ze względu na nieskomplikowany rozkład naprężeń oraz geometrię. Proces nawijania na rdzeniu w kształcie trójnika bądź czwórnika jest procesem wyjątkowo skomplikowanym, wymagającym wielu kroków technologicznych, a w przypadku wytwarzania wielkoseryjnego dużą rolę odgrywa szybkość wytwarzania jak również automatyzacja procesu. Proces nawijania system jest jedynie procesem półautomatyczna i konieczny jest stały nadzór pracownika. Pełną automatyzację oferuje proces wyplatania, w którym to wyplatarka bądź oplatarka zintegrowana jest z manipulatorem zapewniający wysoką powtarzalność oraz pełną automatyzację procesu. Zaangażowanie pracownika ograniczone jest jedynie do naciśnięcia przycisku start.

Obecnie wytwarza się zbiorniki np. do zastosowania w pojazdach samochodowych zasilanych CNG, objiema metodami i w obu przypadkach sprawdzają się one doskonale. Jedynie można zauważyć, że zbiorniki wyplatane są o kilka procent lżejsze.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Andrzej Czulak

Powiązane

Kompozyty w centrum uwagi podczas pierwszego dnia European Defence Innovation Days 2025 w Krakowie

14 maja 2025 roku w Krakowie rozpoczęła się trzecia edycja European Defence Innovation Days (EDID25),…

% dni temu

JEC World 2025 – Przemysł kompozytów w rytmie zrównoważonego rozwoju, automatyzacji i globalnej ekspansji

JEC World 2025, jedno z najważniejszych wydarzeń branży kompozytów na świecie, odbyło się w atmosferze…

% dni temu

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi branży kompozytów

Targi JEC World 2025 udowodniły, że zrównoważony rozwój przestał być hasłem – stał się strategicznym celem całej branży…

% dni temu

Włókna naturalne coraz mocniej obecne w przemyśle kompozytów – relacja z JEC World 2025

Tegoroczne targi JEC World 2025 w Paryżu, obchodzące 60-lecie istnienia, jasno pokazały, że kompozyty na bazie włókien naturalnych –…

% dni temu

Kompozyty jako fundament zrównoważonego przemysłu – przegląd trendów z 2025 roku

W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…

% dni temu

Analiza rynku materiałów kompozytowych w 2024 roku – struktura zastosowań i trendy rozwojowe

Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…

% dni temu