Korzystając z dobrodziejstw wakacji odwiedziliśmy firmę Alternative Longboards z Nowego Sącza by poznać tajniki wytwarzania kompozytowych Longboardów. Jak wiadomo struktura Longboarda jest strukturą kanapkową (sandwich), jednak ułożenie kolejnych warstw wzmocnienia jest tajemnicą producenta. Dzięki temu struktura uzyskuje odpowiednią sztywność, dopasowaną do wymogów klienta, czyli przyszłego użytkownika. Materiały, z których wytwarzane są Longbordy to przede wszystkim odpowiedni rodzaj drewna – stanowiący rdzeń deski, następnie materiały nadające odpowiednią sztywność/podatność – czyli wzmocnienie szklane o odpowiednim ułożeniu włókien, kolejne warstwy forniru oraz pojedyncze włókna węglowe. Cały zestaw odpowiednio połączony zapewnia doznania na które liczy potencjalny klient. Ostatnimi warstwami są oczywiście tzw. top sheets – pozwalające dodatkowo zapewnić wrażenia wzrokowe oglądającym/podziwiającym deski, co widać na załączonym obrazku.
Jednak nasuwa się pytanie, czy ta ostania warstwa wpływa na wytrzymałość i sztywność całej struktury.
Wydaje się, że nie, ale jeśli zastanowimy się głębiej, producenci nart, snowbordów, desek serfingowych, czy włąśnie longboardów wykorzystujący właśnie warstwę ozdobną w postaci Top Sheet poszli znacznie dalej niż wykładowcy zajmujący się tematem kompozytów na wielu uczelniach.
Top sheet, warstwa ozdobna, na której drukowane są elementy graficzne wykonane są z materiału termoplastycznego i tutaj pojawia się problem łączenia struktur wykonanych z poliamidu ze strukturą na bazie żywicy epoksydowej. Jak wiadomo Poliamid (PA) to tworzywo sztuczne, posiadające wiele odmian, powstałych poprzez różnego rodzaju dodatki uszlachetniające. Dzięki tym dodatkom poliamid posiada wiele zalet i jest tworzywem o bardzo szerokim zastosowaniu. Właściwości rodzajów poliamidu zależą przede wszystkim od struktury ich łańcuchów cząsteczkowych i składu chemicznego dodatków. Pomimo wielu swych zalet nie za bardzo chce łączyć się z żywicami epoksydowymi – tak naprawdę trzeba aktywować jego powierzchnię.
Istnieje kilka podstawowych sposobów : 1 – strumieniem gorącego powietrza dla spowodowania naprężeń powierzchniowych, wpływających na zwiększenie przyczepności; 2 – przez ogrzewanie tworzywa sztucznego płomieniem redukującym w celu zmiany struktury chemicznej powierzchni (z częściowym utlenieniem); 3 – bombardowanie elektronami o dużej energii również powodującymi zmianę struktury warstwy powierzchniowej.
Koledzy z Alternative Longboards zastosowali właśnie tą ostatnią metodę – z dobrym skutkiem – i wytwarzają longboardy o wspaniałej jakości, o idealnym przyleganiu warstwy termoplastycznej do pozostałych warstw duroplastycznych. Maszyna do koronowania ich konstrukcji sprawdza wyśmienicie – czyli można i z jakim efektem! Dodatkowo koledzy nie poprzestali jedynie na urządzeniu do koronowania i pozostałe maszyny są również ich własnej konstrukcji – godne podziwu!
Automated Fiber Placement (AFP), czyli automatyczne układanie włókien, to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle kompozytowym,…
EUCIA (European Composites Industry Association) to wiodąca organizacja reprezentująca europejski przemysł kompozytowy. Jej celem jest…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…