📅 10–11 kwietnia 2025, Wrocław – podczas 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) oraz Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) zaprezentowali nowatorską wizję rozwoju budownictwa opartego na technologiach kompozytowych.
„Kompozyty są dziś filarem innowacji w architekturze, budownictwie i infrastrukturze.”
— dr inż. Andrzej Czulak, PKTK
Materiały kompozytowe od lat 60. XX wieku zmieniają budownictwo, oferując niezwykłe kombinacje lekkości i wytrzymałości. Zastosowanie takich materiałów umożliwia tworzenie bardziej trwałych, energooszczędnych i odpornych na korozję konstrukcji. Dynamiczny rozwój surowców oraz procesów produkcyjnych otwiera nowe możliwości projektowe dla architektów i inżynierów.
W obliczu postępujących zmian klimatu, urbanizacji oraz starzenia się infrastruktury, konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań. Budownictwo przyszłości będzie musiało odpowiadać na:
„Kompozyty to odpowiedź na zmieniające się potrzeby świata budowlanego – od megamiast po obiekty infrastrukturalne na terenach wiejskich.”
Kompozyty coraz częściej wyznaczają nowe standardy w budownictwie:
„Zrównoważony rozwój to nie opcja – to nowy standard budownictwa.”
— dr inż. Andrzej Czulak, PKTK
Kompozyty umożliwiają zmniejszenie emisji CO₂ na każdym etapie cyklu życia budynku – od produkcji przez eksploatację aż po recykling. Lekkie konstrukcje obniżają koszty transportu, a ich długowieczność zmniejsza nakłady na konserwację i remonty. Wdrażanie nowych technologii recyklingu kompozytów dodatkowo wzmacnia ich proekologiczny charakter.
Polski Klaster Technologii Kompozytowych to platforma łącząca naukę i przemysł w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. PKTK aktywnie uczestniczy w takich inicjatywach jak:
Klaster konsekwentnie promuje polskie technologie na globalnym rynku, wspierając rozwój sektora kompozytów i budując zrównoważoną przyszłość.
📍 Polski Klaster Technologii Kompozytowych
📍 Serwis branżowy Kompozyty.net
Cała prezentacja: tutaj
Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…
W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…
Polski przemysł kompozytowy stoi u progu przełomowego okresu, który może uczynić go jednym z motorów…
Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…