ciekawe produkty kompozytowe

Kompozyty: Materiały Przyszłości w Różnorodnych Sektorech Przemysłu

Cały artykuł, oferta w magazynie branżowym Lightweight

Produkcja samolotów, pociągów, jachtów, dronów, skrzydeł wiatraków stojących na polach i w wodzie, to tylko wybrane sektory, które stosują szeroko pojęte kompozyty. I nic w tym dziwnego, bo materiały kompozytowe dają unikalne możliwości obniżenia masy, przy jednoczesnym zachowaniu giętkości, wytrzymałości na ogień i uzyskaniu fantazyjnych kształtów, które wychodzą spod ręki projektantów. Wytrzymałościowo i chemicznie praktycznie niezniszczalne, stanowią alternatywę dla stali i drewna, w niektórych przypadkach zastępują również beton. W Polsce kompozyty szybko zyskują na popularności, co widzimy po dynamicznym wzroście ilości autoklawów na rynku – szczególnie u producentów kompozytów pracujących z włóknem węglowym (carbonem), stosujących infuzję czy technologię próżniową (vacuum).


Ale od początku. Najpopularniejsze materiały do budowy kompozytów w postaci laminatów, to klasyczne maty szklane (proszkowe lub emulsyjne) do laminacji ręcznej na mokro. Milar stawia jednak na materiały bardziej zaawansowane technologicznie – szyte tkaniny NCF. Jako oficjalny partner i dystrybutor firmy SAERTEX proponuje klientom kilkanaście opcji tkanin szklanych, węglowych oraz aramidowych o różnej budowie: jednokierunkowe 0 lub 90°, dwukierunkowe +/-45°, trzykierunkowe 0/+/-45°, czterokierunkowe +/-45/0/90°. Nowością w ofercie SAERTEX jest innowacyjna tkanina lniana dla producentów kompozytów podążających za trendem zrównoważonego rozwoju. Tkaniny oferowane są w zakresie gramatur od 300 do 1300 g/m2, ale producent otwarty jest na poza standardowe zlecenia.

Dalszy ciąg w magazynie branżowym Lightweight

Carbon fiber composite raw material background
Share
Disqus Comments Loading...

Powiązane

Łańcuchy dostaw a ich wpływ na ślad węglowy i potencjał globalnego ocieplenia (GWP)

Łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu śladu węglowego oraz potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów…

% dni temu

Cevotec wprowadza nowe funkcje oprogramowania do technologii FPP

Firma Cevotec, znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji produkcji kompozytów, ogłosiła wprowadzenie nowych funkcji…

% dni temu

Konferencje dotyczące materiałów i technologii kompozytowych na świecie

udostępnione dzieki współpracy z Sekcji Materiałów Niemetalowych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN 2nd International…

% dni temu

ResC4EU: Wzmacnianie Odporności Łańcuchów Dostaw dla Europejskich MŚP

W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, projekt ResC4EU stanowi odpowiedź na potrzebę…

% dni temu

Podsumowanie targów Composite Poland 2025: Innowacje i współpraca w branży kompozytowej

W dniach 4–6 lutego 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Composite…

% dni temu

Startupy napędzają innowacje w globalnym sektorze wodorowym

Globalny rynek wodoru doświadcza dynamicznego wzrostu, napędzanego rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania energetyczne, wsparciem rządowym…

% dni temu