Cały artykuł, oferta w magazynie branżowym Lightweight
Produkcja samolotów, pociągów, jachtów, dronów, skrzydeł wiatraków stojących na polach i w wodzie, to tylko wybrane sektory, które stosują szeroko pojęte kompozyty. I nic w tym dziwnego, bo materiały kompozytowe dają unikalne możliwości obniżenia masy, przy jednoczesnym zachowaniu giętkości, wytrzymałości na ogień i uzyskaniu fantazyjnych kształtów, które wychodzą spod ręki projektantów. Wytrzymałościowo i chemicznie praktycznie niezniszczalne, stanowią alternatywę dla stali i drewna, w niektórych przypadkach zastępują również beton. W Polsce kompozyty szybko zyskują na popularności, co widzimy po dynamicznym wzroście ilości autoklawów na rynku – szczególnie u producentów kompozytów pracujących z włóknem węglowym (carbonem), stosujących infuzję czy technologię próżniową (vacuum).
Ale od początku. Najpopularniejsze materiały do budowy kompozytów w postaci laminatów, to klasyczne maty szklane (proszkowe lub emulsyjne) do laminacji ręcznej na mokro. Milar stawia jednak na materiały bardziej zaawansowane technologicznie – szyte tkaniny NCF. Jako oficjalny partner i dystrybutor firmy SAERTEX proponuje klientom kilkanaście opcji tkanin szklanych, węglowych oraz aramidowych o różnej budowie: jednokierunkowe 0 lub 90°, dwukierunkowe +/-45°, trzykierunkowe 0/+/-45°, czterokierunkowe +/-45/0/90°. Nowością w ofercie SAERTEX jest innowacyjna tkanina lniana dla producentów kompozytów podążających za trendem zrównoważonego rozwoju. Tkaniny oferowane są w zakresie gramatur od 300 do 1300 g/m2, ale producent otwarty jest na poza standardowe zlecenia.
Dalszy ciąg w magazynie branżowym Lightweight
Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) ogłosiła kolejną edycję programu Polskie Mosty Technologiczne (PMT), skierowanego…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych dostrzega ogromny potencjał współpracy z singapurskimi firmami, zwłaszcza w kontekście wydarzenia…
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z ekspertami z branży budowlanej opracowała anglojęzyczny raport…
Platforma RESC4EU zostanie oficjalnie otwarta podczas 13. Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w dniach 16-17 października 2024 roku w Krakowie.…