Zaawansowane materiały kompozytowe stają się fundamentem zmian w motoryzacji, lotnictwie, budownictwie i energetyce. Oto, jak kompozyty wspierają osiąganie celów klimatycznych, innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój.
Światowe cele klimatyczne, presja społeczna i rozwój technologiczny zmieniają oblicze przemysłu. W centrum tej rewolucji znajdują się zaawansowane materiały kompozytowe, które wspierają dekarbonizację, poprawę efektywności energetycznej oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nowe regulacje, takie jak Europejski Zielony Ład czy EU Climate Law, wymuszają dostosowanie produkcji i konstrukcji do surowszych norm emisji i zrównoważonego rozwoju:
Kluczowym kierunkiem rozwoju jest projektowanie materiałów umożliwiających ich wielokrotne użycie, recykling i zmniejszenie wpływu na środowisko:
W odpowiedzi na ambitne regulacje, powstają nowe technologie:
Choć początkowe koszty produkcji kompozytów są wysokie, ich trwałość, niższe koszty utrzymania i możliwość optymalizacji projektowej generują długoterminowe oszczędności w sektorach budowlanym, lotniczym i energetycznym.
Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business –…
Francuska firma Lohr wprowadza nową jakość na lokalne linie kolejowe – Draisy, ultralekki elektryczny pociąg wykonany z kompozytów,…
📅 10–11 kwietnia 2025, Wrocław – podczas 4. Polsko-Niemieckiej Konferencji BRIDGE Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK)…
Z przyjemnością informujemy, że Polski Klaster Technologii Kompozytowych nawiązał współpracę partnerską z Arctic Business –…
W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. w Hotelu Zamek Topacz Resort & Art SPA pod…
Życzenia w postaci audio: LINK