Zaawansowane materiały kompozytowe stają się fundamentem zmian w motoryzacji, lotnictwie, budownictwie i energetyce. Oto, jak kompozyty wspierają osiąganie celów klimatycznych, innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój.
Światowe cele klimatyczne, presja społeczna i rozwój technologiczny zmieniają oblicze przemysłu. W centrum tej rewolucji znajdują się zaawansowane materiały kompozytowe, które wspierają dekarbonizację, poprawę efektywności energetycznej oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nowe regulacje, takie jak Europejski Zielony Ład czy EU Climate Law, wymuszają dostosowanie produkcji i konstrukcji do surowszych norm emisji i zrównoważonego rozwoju:
Kluczowym kierunkiem rozwoju jest projektowanie materiałów umożliwiających ich wielokrotne użycie, recykling i zmniejszenie wpływu na środowisko:
W odpowiedzi na ambitne regulacje, powstają nowe technologie:
Choć początkowe koszty produkcji kompozytów są wysokie, ich trwałość, niższe koszty utrzymania i możliwość optymalizacji projektowej generują długoterminowe oszczędności w sektorach budowlanym, lotniczym i energetycznym.
Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…
W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…
Polski przemysł kompozytowy stoi u progu przełomowego okresu, który może uczynić go jednym z motorów…
Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…