Jak co roku na targach kompozytowych można było zobaczyć wiele konstrukcji samochodów kompozytowych wykonanych z materiałów kompozytowych – głównie wzmocnionych włóknem węglowym. Dominowały samochody sportowe wyższej klasy nie tylko ze względu na swój wygląd, ale dlatego, że w tej klasie pojazdów obniżenie masy odgrywa znaczącą rolę. Można było zobaczyć takie samochody jak DB11, Maseratti czy bolidy formuły 1. Większość tych „piękności” zostało przedstawionych na zdjęciach poniżej w postaci relacji fotograficznej. Rozwiązania kompozytowe dominujące w tych konstrukcjach to przede wszystkim nadwozia, ale można było również zobaczyć płyty podłogowe. Ciekawy jest podział stosowanych materiałów w samochodach kompozytowych. Na elementy widoczne bądź nośne wykorzystywane są elementy bazujące na żywicach epoksydowych, natomiast na elementy mniej odpowiedzialne i niewidoczne coraz chętniej stosowane są termoplasty, najczęściej w postaci termoplastycznych płyt organicznych. Najbardziej jednak we wszystkich konstrukcjach przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego widoczne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii wytwórczych pozwalających na zwiększenie wydajności wraz ze skróceniem cyklu produkcyjnego takich jak High Pressure Resin Transfer Moulding (HP-RTM), czy prasowania, które wydaje się powoli stawać alternatywą dla tej drogiej technologii jaką jest HP-RTM.
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…
Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…