Jak co roku na targach kompozytowych można było zobaczyć wiele konstrukcji samochodów kompozytowych wykonanych z materiałów kompozytowych – głównie wzmocnionych włóknem węglowym. Dominowały samochody sportowe wyższej klasy nie tylko ze względu na swój wygląd, ale dlatego, że w tej klasie pojazdów obniżenie masy odgrywa znaczącą rolę. Można było zobaczyć takie samochody jak DB11, Maseratti czy bolidy formuły 1. Większość tych „piękności” zostało przedstawionych na zdjęciach poniżej w postaci relacji fotograficznej. Rozwiązania kompozytowe dominujące w tych konstrukcjach to przede wszystkim nadwozia, ale można było również zobaczyć płyty podłogowe. Ciekawy jest podział stosowanych materiałów w samochodach kompozytowych. Na elementy widoczne bądź nośne wykorzystywane są elementy bazujące na żywicach epoksydowych, natomiast na elementy mniej odpowiedzialne i niewidoczne coraz chętniej stosowane są termoplasty, najczęściej w postaci termoplastycznych płyt organicznych. Najbardziej jednak we wszystkich konstrukcjach przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego widoczne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii wytwórczych pozwalających na zwiększenie wydajności wraz ze skróceniem cyklu produkcyjnego takich jak High Pressure Resin Transfer Moulding (HP-RTM), czy prasowania, które wydaje się powoli stawać alternatywą dla tej drogiej technologii jaką jest HP-RTM.
Targi JEC World 2025 udowodniły, że zrównoważony rozwój przestał być hasłem – stał się strategicznym celem całej branży…
Tegoroczne targi JEC World 2025 w Paryżu, obchodzące 60-lecie istnienia, jasno pokazały, że kompozyty na bazie włókien naturalnych –…
W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…